Najväčším doterajším protikorupčným opatrením vlády bolo podľa ministra financií rozviazanie rúk orgánom činným v trestnom konaní – môžu ísť po krku komukoľvek.

Majetkové priznanie, akokoľvek podrobné, podľa lídra OĽANO a ministra financií Igora Matoviča nedokáže zabrániť korupcii a rozkrádaniu verejných zdrojov. Majetkové priznanie neukáže, že je niekto korupčník. "Napíše to na inú osobu, alebo si dá zlaté tehly do trezora. To v majetkovom priznaní nezbadáte. Vôbec si nemyslím, že majetkové priznanie je svätý grál boja proti podvodníkom v politike alebo medzi verejnými funkcionármi," vyhlásil v rozhovore pre TASR .

Matovič dodal, že jeho návrh milionárskej dane by bol efektívnejší. "Práveže si myslím, že priebežný skríning majetkov veľmi bohatých ľudí, čo je návrh na milionársku daň, by bol omnoho účinnejší. Toto riešenie používa kopec krajín, ktoré majú dobré výsledky v boji proti korupcii," doplnil Matovič.

Rozviazané ruky polície

Najväčším protikorupčným opatrením, ktoré dosiahla súčasná koalícia, bolo rozviazanie rúk orgánom činným v trestnom konaní (OČTK), myslí si Matovič. Povedal, že zákon o lobingu či úprava majetkových priznaní verejných funkcionárov nie sú skutočnými riešeniami v boji proti korupcii.

(viac…)
Najnovšie autorské články