2. januára, 07:33

Čína našla spojenca v nemeckom priemysle. Je Česko pripravené na jej bojové umenie?

Čína našla spojenca v nemeckom priemysle. Je Česko pripravené na jej bojové umenie?Čínsky prezident Si Ťin-pching (vľavo) a český prezident Miloš Zeman si podávajú ruky po podpise zmluvy o strategickej spolupráci na Pražskom hrade 29. marca 2016. Foto: TASR/AP

Ešte než súčasná dvojkoalícia vyhrala voľby, bol jej zástupcom v ústavných funkciách Miloš Vystrčil, predseda Senátu. A ten si vytvoril imidž okrem iného hlavne svojou cestou na Taiwan a podporou tejto ostrovnej krajiny, ktorá podľa komunistickej Číny patrí jej. Teraz je teda pri moci v zahraničnopolitickom zmysle „Vystrčilova vláda“ a solidarita s Taiwanom môže byť jej erbovou politikou – aspoň to máme právo očakávať. A dosť možno sa práve na nej ukáže, ako je vláda pripravená.

S touto politikou možno určite na prvú dobrú sympatizovať. Má svoj emocionálny komponent – ​​solidarita s demokratickou krajinou vystavenou nátlaku komunistickej veľmoci je niečo, čo ľahko zapadá do havlovského dedičstva. Zároveň nikto nemôže povedať, že to je bezhlavý idealizmus bez všetkých praktických ohľadov. Taiwan je vyspelá ekonomika a je u nás významnejším investorom ako červená Čína. Vystrčilova návšteva ostrova síce svojou pompou prekročila bežné normy, ale kvázidiplomatické vzťahy s Taiwanom udržujú takmer všetky európske krajiny. Je to priam veľmoc v globálnej produkcii čipov a nie sú to jediné jej výrobky, ktoré môžu byť strategické. Tak napríklad Litve dodal Taiwan drony na monitorovanie situácie na hranici s Bieloruskom, kde prebieha Lukašenkom zorganizovaná migračná kríza.

Pri Litve sa zastavme. Je tá vystrčilovská politika dobrá alebo zlá? Na to je skoro súdiť podľa toho, kto je za, kto je proti, kto má väčší mediálny ohlas a podobných kritérií. Všetky dôsledky sa môžu ukázať až časom. A k tomu je práve potrebné sledovať, čo sa deje v Litve.

V Litve sa v novembri otvorila taiwanská reprezentačná kancelária. Oficiálne diplomatické vzťahy má Taiwan len s hŕstkou krajín, ktorých pod tlakom Číny ubúda – najčerstvejšie „odlúpla“ Čína Nikaraguu, kde je pri moci Husákov súčasník Daniel Ortega. Ale reprezentačné kancelárie má Taiwan takmer všade, aj u nás a vo väčšine európskych krajín. Trvajú na tom, že to je v súlade s politikou jednej Číny.

Ďalšie články

Táto stránka využíva súbory cookies. Súhlasíte s ich používaním? Bližšie informácie TU.