Bujaré silvestrovské oslavy sa konali v Belehrade a na ďalších miestach v Srbsku, kde na rozdiel od iných európskych krajín úrady povolili masové zhromaždenia napriek šíreniu koronavírusového variantu omikron. Informovala o tom agentúra AP, ktorá silvestrovanie v Srbsku prirovnala k situácii pred vypuknutím pandémie.

Davy ľudí sa zhromaždili na koncerte v centre Belehradu, kde sa o polnoci uskutočnil ohňostroj a svetelná šou na sklenenom mrakodrape, ktorý AP označuje za symbol pravicovo-populistickej vlády v Srbsku.

Keďže ceny v srbských nočných kluboch a baroch sú pomerne nízke, Belehrad lákal predovšetkým mládež, a to aj z okolitých krajín. Srbská štátna televízia RTS informovala, že na sviatky prišlo do metropoly zhruba 100-tisíc návštevníkov, ktorí zaplnili hotely a iné ubytovacie zariadenia. Reštaurácie a bary na Silvestra praskajú vo švíkoch.

Úkladná masová vražda?

Ako pokračuje AP, srbská vláda odignorovala varovania časti odborníkov pred organizovaním masových podujatí v čase šírenia sa omikronu v Európe. Epidemiológ Zoran Radovanovič sa obáva tisícok nových prípadov nákazy po sviatkoch. Vládu za neochotu obmedziť verejné zhromaždenia obvinil z „úkladnej masovej vraždy“.

Na druhej strane, podľa niektorých expertov, akým je napríklad Cyrille Cohen z Izraela, je omikron nákazlivý tak, že snahy o jeho zastavanie sú zrejme dosť zbytočné. Platí tiež, že je omnoho menej rizikovým ako predošlé mutácie.

Foto: TASR/AP

Celková bilancia je v Srbsku lepšia ako u nás

Mesto Belehrad pre účastníkov silvestrovských osláv zabezpečilo 50-tisíc rúšok, dezinfekciu a testovanie na prítomnosť koronavírusu pomocou rýchlotestov.

V baroch a reštauráciách v Srbsku sú povinné covidpasy, avšak iba večer. Na podujatiach v exteriéri sa nevyžadujú vôbec.

Sedemmiliónové Srbsko od začiatku pandémie zaznamenalo 1,3 milióna prípadov nákazy koronavírusom a 12 700 súvisiacich úmrtí.

(tasr/tod)

Najnovšie autorské články