Čo boli najväčšie udalosti vo Vatikáne v uplynulom roku? Medzi vrcholové okamihy patrí historická pápežova návšteva Iraku a pre strednú Európu i cesta do Budapešti a na Slovensko. Vatikansti vyzdvihujú megaproces s kardinálom Becciuom a spol. aj polemiku o (ne)udelení prijímania pre Bidena a iných pro-choice katolíkov.

Vatikanisti koncom kalendárneho roka ako obvykle bilancujú pontifikát. Jorge Bergoglio absolvoval tri apoštolské cesty a najmä prvé dve výrazne rezonovali. Ako prvý pápež v histórii priletel do Iraku vo vážnej pandemickej situácii. Bolo to „svedectvo, že kresťanstvo na Blízkom východe má svoje miesto“ a pontifik v regióne tiež usiloval „o islamský Vestfálsky mier“, komentovali pozorovatelia.

Pre strednú Európu bola najvýznamnejšia Bergogliova septembrová zastávka v Budapešti a následná cesta na Slovensko, ktorej sme sa venovali v sérii článkov a reportáží z prvej ruky i na palube pápežského špeciálu. Išlo o „najlepšiu prezentáciu Slovenska pred svetom“, myslia si mnohí, pričom pozitívnu odozvu mala aj u zúčastnených vatikanistov. Rímsky biskup sa tiež prihovoril bratislavskej konferencii GLOBSEC.

Celosvetový rozruch vyvolala vatikánska nóta, ktorá len potvrdila učenie cirkvi v citlivej téme: zväzky osôb rovnakého pohlavia sú hriešne a nie sú v súlade s Božím plánom. Nespokojnosť vyjadrili Elton John a mnohí rakúski i nemeckí kňazi. Keďže Taliansko chcelo prijať kontroverzný zákon o homotransfóbii, Svätá stolica mu poslala diplomatickú nótu, čo vyvolalo zvučné ohlasy pre a proti. Zákon napokon neprešiel.

Najnovšie autorské články