Počet nelegálnych prisťahovalcov vo Veľkej Británii, ktorí klamú o svojom veku a vydávajú sa za mladistvé osoby, sa za posledný rok strojnásobil. Krajina v súčasnosti zažíva značný nápor migrantov vo všeobecnosti. Na ostrovy ich tento rok prišlo zhruba 28-tisíc. Detskí prisťahovalci majú pritom väčšiu šancu dostať sa do krajiny.

Inštitút pre migráciu Migration Watch zverejnil dáta, podľa ktorých britské úrady zachytili okolo tisícsto dospelých jednotlivcov vydávajúcich sa za deti. V porovnaní s rokom 2020 ide o zhruba trojnásobný nárast. Odborníci podotýkajú, že detský prisťahovalec bez sprievodu má väčšie šance na získanie azylu. Celý proces býva taktiež spravidla rýchlejší.

To podľa organizácie využívajú prevádzači ľudí, ktorí nahovárajú mlado vyzerajúcich migrantov, aby zničili svoje doklady. Tento proces je preto nebezpečný nielen pre krajinu, ale aj pre skutočné deti, ktoré môžu byť ubytované s dospelými osobami či dokonca teroristami.

Migration Watch napríklad pripomína prípad Ahmeda Hassana, ktorý predstieral, že mal iba 16 rokov. Bol taktiež považovaný za ukážkového prisťahovalca, než vykonal bombový útok v londýnskom metre. Spôsobil ním zranenia desiatkam osôb.

Deravý plán

Ministerka vnútra Priti Patelová oznámila, že proti falošným detským migrantom plánuje bojovať. Chce, aby sa vyžadovali vedecké a zdravotnícke skúšky pre osoby, u ktorých vznikne podozrenie, že sa vydávajú za deti.

Zástancovia migrácie či rôzne organizácie pre azylantov však plány kritizujú. Podľa nich by to bolo neetické či traumatizujúce. Migration Watch však podotýka, že Patelovej plán je stále viac ako nedostatočný.

(viac…)
Najnovšie autorské články