Nemôžeme len lamentovať nad sekularizmom. Vážim si spisovateľa Roda Drehera a jeho knihu Benediktova voľba, no preferujem Dominikovu voľbu, hovorí rektor pápežskej univerzity Angelicum v Ríme. V rozhovore pre Štandard odpovedá aj na to, čo ostáva osemsto rokov po smrti svätého Dominika, akú úlohu vidí pre Slovákov i Slovanov a vysvetľuje, prečo dominikáni nie sú charizmatici.

Thomas Joseph White je od minulého roku rektor Pápežskej univerzity svätého Tomáša Akvinského „Angelicum“ v Ríme. Americký dominikán, ktorý teológiu absolvoval na Oxforde, je autor či spoluautor niekoľkých kníh, napríklad Múdrosť tvárou v tvár modernosti: Štúdia o tomistickej prirodzenej teológii či Tomáš Akvinský a Karl Barth: Neoficiálny katolícko-protestantský dialóg. V rozhovore povedal, prečo nesledoval pápežovu cestu na Slovensku a aký je odkaz zakladateľa rádu sv. Dominika osemsto rokov od jeho smrti. Namiesto Benediktovej voľby od Roda Drehera rektor White navrhuje Dominikovu voľbu, v ktorej významnú úlohu môže zohrávať Slovensko a stredovýchodná Európa.

Sledovali ste pápežovu návštevu na Slovensku?

Nie, ležal som v posteli s COVID-19, a tak nemám žiadne dojmy a nič sa ku mne nedostalo, prepáčte. Ako rektor som taký vyťažený, že nesledujem, čo sa deje vo Vatikáne, nemám voľný čas. Môže sa to zdať paradoxné, ale rímske inštitúcie slúžia univerzálnej cirkvi a každodenne sa snažia plniť naše pastorálne a administratívne povinnosti. Na Angelicu máme tisíce študentov z desiatok krajín, štyri fakulty a šéfujem aj výskumu, výučbe a popri tom učím a píšem.

V súčasnosti máte na najvýznamnejšej dominikánskej univerzite Angelicum päť študentov zo Slovenska a mnohí tu už študovali. Na Angelicu prednášajú aj Slováci, rozhovor sme už mali z niektorými z nich: Inocent-Mária Vladimír Szaniszló a Viliam Dóci. Ako celkovo vnímate prínos Slovákov?

(viac…)
Najnovšie autorské články