Na rozdiel od minulosti musíme rátať s vyššou infláciou, ktorá znehodnotí mzdy i dôchodky. Zadlžovať sa oplatí, lebo pôžičky budú stále rekordne výhodné. Koniec tomu môže spraviť centrálna banka, ktorá nedávno zdvihla varovný prst.

Tento rok bude v znamení veľkých čísel. Rázne majú stúpnuť mzdy v biznise, o niečo menej vo verejnom sektore. Už teraz, v januári, by však mali ceny zaznamenať rekordný rast. Doplatia na to hlavne dôchodcovia, ktorých penzie nemajú šancu držať krok s infláciou.   

Mzdy budú ledva stíhať za cenami

O koľko si zarobíme v roku 2022 viac oproti roku 2021? Nuž, ako sa to vezme. Odhady najvýznamnejších kapacít v štáte, ktorými sú Inštitút finančnej politiky na ministerstve financií a Národná bank Slovenska (NBS), boli v odhadoch od vlaňajšieho júna po december čoraz optimistickejšie. Zjavne vychádzali z toho, že o ľudí je vo firmách stále veľký záujem, čo sa potom odráža na ústretovejších mzdách, ktoré ponúkajú zamestnávatelia.

Kým ešte podľa júnových odhadov by si mali ľudia zarobiť tento rok v priemere o niečo vyše štyroch percent viac, decembrový odhad NBS už počítal s rastom takmer o šesť percent. Takéto stúpanie platov si naposledy pamätáme z predpandemických rokov 2018 a 2019. Potom to už bolo slabšie. Vyzerá to teda ako veľmi dobrá správa.

V skutočnosti len vyzerá. Reálne platy, teda hodnota, čo si ľudia za tieto peniaze budú môcť zaobstarať, bude úplne iná. Ekonómovia v spomenutých štátnych inštitúciách počítajú s tým, že za peniaze, čo ľudia dostanú v mzdách, si kúpia toho tento rok len o pol percenta tovarov a služieb viac ako vlani. Príčinou je inflácia. Tá tento rok ukrojí z príjmov všetkým.

Inflácia strmo stúpa, rekordne dražejú potraviny

Rast cien dlho nikto nebral vážne. V Štandarde naň upozorňoval analytik Juraj Karpiš už presne pre rokom, keď hovoril, že cenová inflácia podľa neho prekvapí celý vyspelý svet. Ešte ani vo vlaňajších jesenných mesiacoch nikto rastúcim cenám nepripisoval väčší význam. Niečo naznačili ekonómovia zostavujúci štátny rozpočet na tento rok a pred Vianocami už prišla s veľkým varovaním priamo NBS.

Ceny tento rok vyskočia oproti vlaňajšku v priemere o takmer šesť percent. V januári bude rast cien najvýraznejší, lebo začnú platiť nové ceny energií. Tam by mal byť nárast až dvojciferný. Príklad: Ak niekto platil vlani mesačne za energie 100 eur, tento rok by to už malo byť 111 eur.

Druhé najväčšie zdražovanie zasiahne potraviny. Podľa NBS pôjdu hore o takmer šesť percent. Tento trend sme cítili už v závere vlaňajška, keď napríklad maslo zdraželo z roka na rok viac ako o desatinu, mlieko a vajcia o šesť, chlieb o päť percent. V zdražovaní bolo Slovensko na prvom mieste zo všetkých štátov, čo používajú euro. To však nie je všetko. Vyvrcholenie rastu cien potravín očakáva centrálna banka v prvom štvrťroku 2022.

(viac…)
Najnovšie autorské články