29. decembra, 21:55

Sklamanie, hnev a frustrácia. Organizátori to nezvládli. MS v hokeji do 20 rokov boli zrušené

Sklamanie, hnev a frustrácia. Organizátori to nezvládli. MS v hokeji do 20 rokov boli zrušenéBrankár Šimon Latkóczy. Foto: TASR/AP

AKTUALIZOVANÉ Pre šíriacu sa epidémiu koronavírusu, ktorá zasiahla už minimálne tri tímy a viedla k zrušeniu viacerých zápasov, sa vedenie hokejovej federácie rozhodlo zrušiť celé majstrovstvá.

V stredu večer informoval Štandard o tom, že v hokejových kuloároch sa zrušenie turnaja považuje za hotovú vec. Túto informáciu cez sociálne siete priniesli viacerí športoví odborníci zo zámoria. Na Slovensku o nej ako prvý informoval blog Oh my hockey. V noci sa táto predikcia potvrdila a Medzinárodná hokejová federácia (IIHF) oficiálne zrušila šampionát. Tri silné hokejové tímy neodohrali zápasy, ktoré kvôli prítomnosti čínskeho vírusu medzi hráčmi dopadli kontumačne. Šampionát tým strácal náboj aj opodstatnenie.

Z juniorských MS nevypadne tento rok žiadny účastník, túto správu Medzinárodná hokejová federácia oznámila už skôr.

Doposiaľ boli na šampionáte zrušené tri zápasy. V utorok organizátori kontumačne prisúdili Švajčiarsku výhru v zápase medzi Švajčiarskom a USA pre pozitívne prípady medzi hráčmi v tíme Spojených štátov. V stredu zasa zrušili kvôli jednému pozitívnemu prípadu v mužstve Česka duel medzi Českom a Fínskom. Rovnako dopadol aj osud nášho zápasu s výberom Ruska, kde sa objavil minimálne jeden prípad pozitívneho hráča, ktorý však nejavil žiadne príznaky ochorenia COVID-19.

Pripomeňme, že Slováci si na turnaji aj napriek veľmi dobrým výkonom na ľade pripísali len dve prehry. V úvodnom zápase podľahli obhajcovi trofeje z USA 3:2, v utorok nestačili na Švédov a prehrali 3:0, aj keď svojho súpera jasne prestrieľali pomerom 48:27. Jediné body získali v stredu, keďže zápas s Ruskom vyhrali kontumačne 1:0.

Kanadskí organizátori sa bránia: Neúnavne sme pracovali

„Rada IIHF sa po odporučení svojej lekárskej komisie a medicínskej komisie turnaja pre COVID-19 rozhodla, že vzhľadom na šírenie COVID-19 a variantu omikron budú juniorské majstrovstvá sveta zrušené, aby bolo zabezpečené zdravie a bezpečnosť všetkých účastníkov,“ uviedla IIHF na svojom webe. Definitívny verdikt padol po kontumácii stredajšieho zápasu SR s Ruskom (1:0). „Rada IIHF určila, že ďalšia kontumácia – už tretia v priebehu dvoch dní – narušila integritu celého podujatia a musí byť predčasne ukončené,“ píše sa vo vyhlásení IIHF.

„Pokračujúce šírenie ochorenia COVID-19 a variantu omikron nás prinútilo prerobiť protokol takmer ihneď po príchode všetkých tímov, aby sme dokázali zastaviť potenciálne šírenie vírusu. Testovali sme na dennej báze. Pokiaľ sa vyskytli pozitívne prípady, tímy putovali do karantény. Snažili sme sa urobiť maximum, aby sme vytvorili podmienky potrebné pre bezpečné podujatie. Bohužiaľ, nestačilo to. Zameriame sa na to, aby sa všetci hráči a členovia realizačných tímov dostali bezpečne domov,“ povedal pre oficiálny web IIHF jej prezident Luc Tardif.

K zrušeniu podujatia sa vyjadrili aj prezident Kanadskej hokejovej federácie (Hockey Canada) Scott Smith a šéf jej exekutívy Tom Renney, ktorí vydali spoločné vyhlásenie: „Kanadská federácia neúnavne pracovala na tom, aby v súvislosti s pandémiou COVID-19 mohla hostiť elitné medzinárodné podujatia v bezpečnom prostredí. Napriek nášmu maximálnemu úsiliu, prispôsobeniu a sprísneniu protokolov sme, bohužiaľ, vzhľadom na výzvy spojené s COVID-19 nedokázali splniť náš cieľ, teda dokončiť juniorské majstrovstvá sveta a 5. januára udeliť tímom medaily. Od začiatku pandémie bola našou prioritou bezpečnosť a zdravie účastníkov podujatí. Po oznámení pozitívnych prípadov v dejiskách juniorského šampionátu sme podporili rozhodnutie zrušiť zvyšok turnaja. Aj keď sme si istí, že toto je správne rozhodnutie, máme pochopenie pre všetkých účastníkov majstrovstiev, ktorí reprezentovali svoje krajiny na svetovom fóre a nemohli si splniť svoje sny.“

Slováci kritizujú organizátorov

Trénerovi slovenskej hokejovej reprezentácie do 20 rokov Ivanovi Fenešovi sa po oficiálnom oznámení o zrušení juniorských MS iba ťažko hľadali slová. Mrzí ho, že jeho tím nemohol dohrať šampionát, na ktorom pomýšľal na úspech. Podľa Feneša na turnaji od prvého dňa nefungovali ochranné opatrenia na zamedzenie šírenia koronavírusu.

(viac…)

Ďalšie články

Táto stránka využíva súbory cookies. Súhlasíte s ich používaním? Bližšie informácie TU.