Omikron totiž ukazuje nielen svoju silnú, ale aj slabé stránky. Nákaza sa šíri rekordne rýchlo, ale pre život nakazených je omikron menej nebezpečný ako delta. Situácia vo Francúzsku preto nie je dôvodom na paniku, horšie je to v Poľsku, kde v dôsledku delty zomrelo takmer 800 ľudí za deň.

Vo Francúzsku zaznamenalo za posledných 24 hodín viac než 200-tisíc prípadov nákazy novým koronavírusom, čo je najviac od začiatku pandémie. Vysoký počet nakazených súvisí so šírením infekčnejšieho variantu omikron, agentúry to hneď označili za európsky rekord od začiatku pandémie.

Ide však zatiaľ o trochu o prehnanú senzáciu. V USA sa sedemdňový priemer dostal na úroveň 267-tisíc za deň, v Británii sa v podstate šíri už iba omikron, tvrdí to aspoň premiér Boris Johnson, pričom posledné údaje hovoria o vyše 17-tisíc nakazených a 49 mŕtvych za 24 hodín, píše britský Evening Standard. Podľa Johnsona až 90 percent z tých, čo sú v intenzívnej starostlivosti, nemalo tretiu posilňovaciu dávku. Briti teda prestávajú odlišovať tých, čo majú dve dávky vakcíny spred 6 až 7 mesiacov, a tých, čo nemajú žiadnu dávku – a tlačia na tretiu dávku vakcíny.

Omikron sa síce rýchlo šíri, ale zatiaľ nemá takú vysokú smrtnosť ako delta. Nemocnice sa neplnia tak rýchlo, prejavy omikronu sú výrazne miernejšie. Francúzi hlásia 62 mŕtvych za posledných 24 hodín, klesá aj týždenný priemer, za vianočný týždeň bolo 132 mŕtvych denne, nemocnice nečelia náporu nakazených.

Situácia je z tohto pohľadu výrazne horšia v Poľsku, kde za uplynulých 24 hodín zomrelo 794 pacientov s covidom. Podľa námestníka ministra zdravotníctva Waldemara Krasku ide o smutný rekord tejto vlny v Poľsku. Keďže Poľsko je osemkrát väčšie ako Slovensko, ide zhruba o rovnakú smrtnosť ako u nás na začiatku roku 2021, keď zomieralo takmer 100 ľudí denne.

V Poľsku je stále v centre pozornosti najmä variant delta, aj keď sa šíri už aj omikron. Vysoká úmrtnosť sa ale spája s deltou, navyše počet nakazených oproti minulému týždňu klesol o zhruba 13 percent na 15 571 prípadov. Poliaci sa domnievajú, že vysoké číslo mŕtvych je dôsledkom vianočných sviatkov, podobne to môže byť aj s nižším číslom nakazenosti. Štátny tajomník poľského ministerstva zdravotníctva je ale opatrný optimista ohľadom ďalšieho vývoja:

(viac…)
Najnovšie autorské články