V závere roka 2021 nie je núdza o správy o nových liekoch proti koronavírusu. Možno si mnohí vzdychnú a povedia: Konečne! Aj tu je však treba poznať plusy a mínusy, pokúsime sa ich v tomto texte priblížiť.

S koronavírusom SARS-CoV-2 žijeme už dva roky. Za ten čas sme vyvinuli niekoľko vakcín, ktoré sčasti slúžia ako prevencia pred nákazou a veľmi efektívne chránia pred ťažkým priebehom covidu. Na vysokej úrovni je aj diagnostika tohto ochorenia, ktoré odhaľujeme rôznymi typmi testov. Postupne sa však rozvíjajú aj možnosti liečby.

Najväčšiu pozornosť vyvolávajú nové medikamenty, ktoré by potenciálne mohli zabrať proti COVID-19. Veľkým hitom či skôr liečivom s veľkými očakávaniami je antidepresívum, ktoré stojí 4 doláre na desať dní. O čo ide?

Nádejné antidepresívum

Za posledné dva mesiace sa do popredia dostal liek fluvoxamín, v stredu tento liek s veľkou pozornosťou komentoval list Wall Street Journal. Liek sa pôvodne používal na liečbu depresie či obsedantno-kompulzívnej poruchy. Ukázalo sa, že po včasnom nasadení môže výrazne znížiť riziko ťažkého priebehu COVID-19. Zvyšuje tiež nočné hladiny hormónu melatonín, ktorý spôsobuje ospalosť, čo by podľa dostupných dôkazov tiež malo zmierniť zápal.

Výskumníci z McMaster University v Hamiltone spravili minulú zimu v Brazílii veľkú randomizovanú klinickú štúdiu. Zúčastnili sa na nej nezaočkovaní vysoko rizikoví pacienti s covidom. Výsledky publikovali odborníci v októbri tohto roku v časopise Lancet. Fluvoxamín podľa štúdie znížil pravdepodobnosť hospitalizácie o 66 a úmrtia až o 90 percent. Liek sa javí ako bezpečný. Medzi skupinami s fluvoxamínom a placebom nebol žiadny rozdiel v nežiaducich účinkoch.

Ako píše Allysia Finleyová v denníku Wall Street Journal, tri štúdie s fluvoxamínom sa uskutočnili počas cirkulácie rôznych variantov, takže liek by mal fungovať aj proti variantu omikron. Má aj iné výhody – desaťdňová liečba fluvoxamínom stojí štyri doláre v porovnaní s 2 100 dolármi, ktoré vláda USA platí za monoklonálne protilátky. Napriek tomu americký Národný inštitút zdravia (NIH) zatiaľ neodporučil fluvoxamín na liečbu COVID-19.

Nerecenzovaná nádej z Izraela

Tesne pred vianočnými sviatkami prišla radostná správa z Izraela. Štát považovaný za „covidové laboratórium“ hlásil, že má liek so stopercentnou účinnosťou proti covidu. Liek s názvom Amor-18 tvorí amorfný uhličitan vápenatý, ktorý moduluje kyslosť pH okolo každej bunky. V kyslom prostredí sa totiž koronavírus v hostiteľských bunkách ľahšie šíri.

Počas testovacej fázy dostalo izraelský medikament 18 pacientov s miernym aj ťažkým priebehom covidu. Všetci sa v priebehu niekoľkých dní úplne zotavili. Z 19 pacientov, ktorí dostali placebo, skončilo šesť na jednotke intenzívnej starostlivosti a dvaja zomreli, informuje web Jerusalem Post.

Farmaceuti sú však skeptickí.

(viac…)
Najnovšie autorské články