Stanoviská koaličných partnerov pri rodičovskom dôchodku a pri individuálnom dôchodkovom strope sa zbližujú. Práve tieto dva návrhy vylepšení penzijného systému považuje minister práce, sociálnych vecí a rodiny Milan Krajniak (Sme rodina) za prioritné. Povedal to v rozhovore pre TASR.

Minister vyzdvihol, že pri presadzovaní svojej dôchodkovej reformy vníma pokroky – kým do polovice roka sa v koalícii diskutovalo, či vôbec zavádzať takéto zmeny, v súčasnosti sa štvorlístok baví o tom, ako to urobiť udržateľným spôsobom s ohľadom na verejné financie.

Podľa ministra je aktuálne otázkou, ako zabezpečiť rozpočtové financovanie a dlhodobú udržateľnosť dôchodkového systému. "Aby sme vedeli garantovať vyplácanie dôchodkov nielen o dva roky, ale dajme tomu aj o 20 rokov. Aby mladí ľudia, ktorí začínajú platiť odvody do dôchodkového systému, mali čo najviac garantované, že za to dostanú aj dôchodok," vysvetlil minister.

Spomenul, že existuje viacero návrhov spôsobu financovania rodičovského bonusu. S jedným návrhom prišiel aj minister financií Igor Matovič (OĽaNO). "Momentálne ešte nedošlo k definitívnemu rozhodnutiu, že akým variantom by sme išli, ale myslím si, že panuje zhoda na tom, že je vôľa to urobiť," povedal Krajniak.

Najnovšie autorské články