Belgický súd zamietol v utorok žiadosť o vydanie španielskeho rapera vystupujúceho pod menom Valtònyc. Po katalánskom nacionalistovi Carlesovi Puigdemontovi je to druhý známy Španiel, ktorý dostal exil v inom štáte EÚ.

Máme tu nový jav, všetky štáty EÚ sú demokratické, ale ak španielske orgány požiadajú o vydanie niekoho, koho doma súdy odsúdili, Belgičania to odmietnu. Brusel síce zdvíha prst nad Maďarskom či Poľskom, ale Španieli musia len nechápavo krútiť hlavou. Ako je možné, že v EÚ nefunguje európsky zatykač, ak ide o španielskych trestne stíhaných občanov?

Najnovší príklad je José Miguel Arenas Beltrán, známy pod umeleckým menom Valtònyc (ročník 1993). Nie je to žiadne neviniatko. Zadržaný bol už v osemnástich a odsúdený v roku 2018. Po obvinení ale ušiel zo Španielska do Belgicka, kde našiel, zdá sa, úspešný exil.

Valtònyc sa podobá na francúzskych moslimských raperov, spieva s otvorene politickým prejavom, provokuje, volá po usmrtení politikov, s ktorými nesúhlasí, inokedy oslavuje teroristické aktivity organizácií ETA či marxisticko-leninskej teroristickej organizácie GRAPO. Táto organizácia nesie zodpovednosť za zavraždenie minimálne 84 ľudí, financuje sa vykrádaním bánk, unáša deti prominentov, aby získali výkupné. A Valtònyc, bývalý predavač zeleniny, to vo svojich pesničkách ospevuje. YouTube ani sociálne siete ho neblokujú, jeho popularita ďalej rastie.

Je či skôr má to byť trestné? V Španielsku to trestné je, rovnako ako hanobenie členov kráľovskej rodiny, čo tiež Valtònyc robí. V Belgicku ale nie, tam to súd označil za slobodu prejavu.

(viac…)
Najnovšie autorské články