Prísnejšie opatrenia navrhuje bavorský minister zdravotníctva Klaus Holetschek, popredný zelený politik Boris Palmer návrh podporil. Nemecký minister zdravotníctva Karl Lauterbach z SPD zatiaľ nechce hovoriť o prípadných trestoch, povinné očkovanie dospelých ale podporuje. Reakciou na tieto úvahy sú protesty po celom Nemecku, zvlášť ale na východe krajiny.

Nestačia len pokuty ako v Rakúsku, sankcie majú byť dôslednejšie a prísnejšie. Tak sa vyvíja debata v Nemecku, kde politická špička krajiny presadzuje povinné očkovanie dospelej populácie. Tému najnovšie rozvíril bavorský minister zdravotníctva a bývalý bavorský ombudsman Klaus Holetschek, ktorý pre denník Welt povedal, že pokuty nestačia, že treba uvažovať aj nad vyššími zdravotnými odvodmi pre neočkovaných či dokonca ich zbavením poistenia garantovaného štátom.

V Bavorsku by podľa Holetscheka „mali preveriť, či je regulácia v oblasti zákonného zdravotného poistenia možná a rozumná“. Minister Holetschek, ktorý je právnik, svoj návrh opiera o to, že „riziko, že neočkovaní ľudia vážne ochorejú koronavírusom, je výrazne vyššie“.

Starosta mesta Tübingen a hviezda zelenej politiky Boris Palmer tento návrh privítal s tým, že je „výslovne za zvýšenie zdravotných odvodov, ak niekto, kto môže byť očkovaný, vedome injekciu odmietne“.

Palmer to povedal pre Frankfurter Allgemeine, jeho argument znie: „Ten, kto je taký neoblomný, že ohrozuje seba aj iných, spôsobuje zbytočné náklady a prípadne zhoršuje situáciu iným pacientom na nemocničných lôžkach, nemôže očakávať solidárnosť zdravotného poistenia.“

V celom Nemecku tiež od utorka platia nové nariadenia týkajúce sa obmedzenia kontaktov, o ktorých 21. decembra rozhodol spolkový kabinet a krajinské vlády. Vo vnútri aj vonku sa môže spolu zdržiavať len desať ľudí, ktorí sú očkovaní alebo prekonali ochorenie COVID-19. V prípade neočkovaných sa môžu členovia domácnosti stretnúť len s dvomi ďalšími osobami. Kluby a diskotéky budú zatvorené. V ôsmich spolkových krajinách sú v platnosti ešte prísnejšie opatrenia. Tieto opatrenia aj úvahy nemeckých politikov vyvolali v pondelok po celej krajine desiatky protestov.

(viac…)
Najnovšie autorské články