Vladimír Palko tiež odpísal na anketovú otázku, ibaže namiesto krátkej odpovede napísal esej. Aký film by si teda rád pozrel?

Netajím sa tým, že som bol za mladi „kinečkár“. V kine som strávil času naozaj dosť. Jeden z najkrajších vianočných darčekov, ktoré som dostal, bola Malá encyklopédia filmu, ktorá na Slovensku vyšla v roku 1974 a rozhodne nebola malá.

Trendy vo filme stále sledujem, dosť mi v tom pomáha internet. Na YouTube trávim čas, aby som našiel staršie kúsky a vedel porovnávať.

Keď som bol chlapec, čítal som Tarzana a videl som tarzanovské filmy s Johnnym Weissmüllerom, smútil som, že filmovou technikou nie je možné natočiť Tarzanove zápasy so šelmami. Keď sa v Spielbergovom Jurskom parku začiatkom 90. rokov ukázalo, že počítačová animácia už vyrieši všetko, pre mňa už bolo neskoro.  

Film je kultúrny a politický fenomén

Okrem toho film sledujem i preto, lebo je to politika. Je najmocnejším moderným umením. Obraz povie viac ako tisíc slov, hovorí čínske príslovie, a čo potom ešte ten pohyblivý.

Silu filmu poznali boľševici i Hitlerova filmárka Leni Riefenstahlová. A samozrejme, poznal ju i Hollywood. A tí všetci rozumeli filmovému remeslu.

Film prezradí všetko o hodnotách, ťažkostiach a zraneniach spoločnosti. Alebo keď nie celej spoločnosti, tak aspoň tej časti, ktorá disponuje najväčšou mocou. Platí to pre filmy natočené i tie nenatočené. Tie nenatočené vari ešte viacej.

A ktoré by som chcel vidieť z tých nenatočených?

Film o vytrvalom zápase za svoje manželstvo

Slávny film Kramerová verzus Kramer s Dustinom Hoffmanom a Meryl Streepovou, ovenčený viacerými Oscarmi, vznikol pred vyše 40 rokmi. Odvtedy som si veľakrát uvedomil, že prichádza čas filmov o rozpadnutých manželstvách. Niet sa čo diviť, rozpad manželstiev je za ostatné polstoročie fenomén, ktorý sa šíri ako morová nákaza. Keď je tu čas rozpadnutých manželstiev, niet sa čo čudovať, že tu je i čas filmov o nich.

(viac…)
Najnovšie autorské články