28. decembra, 06:30

Ženy doplácajú na kariérny postup rozvodom dvakrát viac než muži

Ženy doplácajú na kariérny postup rozvodom dvakrát viac než mužiRozvod, ilustračný obrázok. Foto: pexels.com

Partnerský život žien je omnoho citlivejší na veľký kariérny postup než ten mužský. Vyplýva to zo štúdie Štokholmskej univerzity, ktorá skúmala mieru rozvodovosti oboch pohlaví v prvých rokoch po povýšení v práci.

Pokiaľ ide o rovnosť pohlaví, Švédsko patrí nielen medzi európskych, ale aj svetových premiantov. O to viac prekvapuje, že práve z tejto škandinávskej krajiny prichádza štúdia, ktorá opäť potvrdzuje aj negatívne vplyvy snáh o jej samoúčelné dosiahnutie.

Reč je o vedeckej práci, v ktorej sa výskumníci zo Štokholmskej univerzity zamerali na to, aký vplyv má povýšenie v zamestnaní na rozvodovosť žien a mužov. Inými slovami na zodpovedanie otázky, ktoré pohlavie je náchylnejšie zaplatiť za svoj kariérny postup rozpadom partnerského vzťahu.

Obrovský rozdiel

Z výsledkov vyplynulo, že u žien existuje až dvakrát väčšie riziko rozvodu do troch rokov po povýšení než u mužských náprotivkov. Platí to nielen pri generálnych riaditeľkách podnikov, ale napríklad aj pre lekárky, političky či policajtky, ktoré si v zamestnaní značne polepšili.

„Kým kariérny postup na vysoké miesta v politike aj v súkromnej sfére u žien zvyšuje pravdepodobnosť rozvodu, u mužov to tak nie je,“ zhŕňa výsledky spoluautorka štúdie z vlaňajška a profesorka Štokholmskej univerzity Johanna Rickneová pre spravodajský portál BBC.

Rickneová spolu so svojím kolegom Ollem Folkem analyzovala životy heterosexuálnych mužov a žien pracujúcich pre súkromné spoločnosti so sto a viac zamestnancami.

(viac…)

Ďalšie články

Táto stránka využíva súbory cookies. Súhlasíte s ich používaním? Bližšie informácie TU.