V pomerne pravdepodobnej vojne Ruska s Ukrajinou pôjde o veľa, podľa niektorých až o zásadnú globálnu zmenu. Ale iste v nej pôjde aj o Ukrajinu. Ako vyzerá geopolitická pozícia tejto krajiny?

V mnohých sporoch poslednej doby išlo špecificky práve o Ukrajinu. Hlavní oponenti plynovodu Nord Stream 2 na čele s Poľskom argumentujú okrem iného práve touto krajinou, pretože Nord Stream umožňuje Rusku Ukrajinu obísť. Všeobecne sú Poľsko a tiež pobaltské krajiny tými, ktoré tému situácie okolo Ukrajiny a ďalších štátov ruského „blízkeho zahraničia“ udržujú v popredí. Tkvie v tom aj solidarita krajín, ktoré si ľahko vedia predstaviť, že potom, ako sa v Ukrajine pristúpi na princíp, že Rusko má voči susedným krajinám osobitné práva, budú na rade ony.

Neprijateľné požiadavky Ruska

Záujem ďalších západných krajín – pokiaľ sa o to zaujímajú – je odrazom tohto princípu. Rusku to nemožno z princípu dovoliť. Rovnako ako nemožno z princípu pristúpiť na požiadavky, ktoré Rusko prezentovalo minulý týždeň vo svojom dokumente. Jednoducho nemožno pristúpiť na to, že krajiny, ktoré sa stali členmi Severoatlantickej aliancie (NATO) po roku 1997, ako by v ňom de facto neboli, pretože sa na ich území nesmú umiestňovať žiadne jednotky NATO. Ani na to, že sa NATO už nesmie o žiadnu krajinu rozšíriť, teda teoreticky ani napríklad o Švédsko alebo Fínsko.

(viac…)
Najnovšie autorské články