Z novej analýzy zo Spojeného kráľovstva vyplynulo, že koronavírusový variant omikron je o 70 percent menej nebezpečný ako delta, minimálne pokiaľ ide o riziko hospitalizácie. Štúdia zároveň potvrdila, že účinnosť tretej dávky vakcíny padá na menej ako polovicu, respektíve tretinu, už po desiatich týždňoch.

Viaceré štáty naprieč celým svetom v obavách pred nástupom novej vlny koronavírusového variantu omikron posilňujú svoje očkovacie kampane. Výnimkou nie je ani Slovensko, ktoré počas vianočného obdobia odštartovalo novú kampaň zahŕňajúcu aj kontroverzné TV spoty.

To, do akej miery zaberajú, presne nevedno. No faktom je, že v krajine pod Tatrami stúpa počet prvoočkovancov, ale predovšetkým záujemcov o tretiu dávku vakcíny. Takzvaný booster u nás obdržalo do ramena už takmer 900-tisíc ľudí.

Nielen oni, ale aj striktní propagátori očkovania ako takí, sa však pravdepodobne budú musieť zmieriť s faktom, že ich ochrana zďaleka nie je taká silná, ako by si priali. Platí to hneď po aplikovaní dodatočnej dávky, ale predovšetkým niekoľko týždňov po nej.

(viac…)
Najnovšie autorské články