Bojovník, darebák i väzeň. Pred pár dňami skonal známy americký vojak a bývalý veliteľ protiteroristickej jednotky Richard Marcinko. Aj keď pochádzal zo slovenskej rodiny a k svojmu pôvodu sa i hlásil, na Slovensku nie je zatiaľ veľmi známy. Za veľkou mlákou je však hrdina a legenda.

V sobotu 25. decembra skonal vo veku 81 bývalý príslušník špeciálnych amerických jednotiek SEAL, tvorca a zároveň prvý veliteľ protiteroristickej jednotky SEAL 6 Richard Marcinko. Na sociálnej sieti o tom informoval jeho syn Matt Marcinko.

Richard sa narodil 21. novembra 1940 v meste Lansford v štáte Pensylvánia. Pochádzal z banskej rodiny amerických Slovákov a k svojmu slovenskému pôvodu sa aj hlásil. Vo svojich knihách často a rád spomína, že jeho otec pochádzal zo Slovenska. Aj jeho matka bola Slovenka.

Krátko po Richardovom narodení sa rodina presťahovala do mesta New Brunswick v štáte New Jersey, kde Marcinko chodil na strednú školu. Nedokončil ju, miesto toho sa pokúsil vstúpiť do amerického námorníctva.

https://twitter.com/yungspecter/status/1475232432555102208

Vietnam

Na začiatku ho odmietli, pretože nemal dokončené stredoškolské vzdelanie, ale nakoniec ho v roku 1958 zverbovali na pozíciu telegrafistu. O tri roky neskôr ho prijali ako náhradníka k vojenským potápačom (tzv. UDT – Podvodný demoličný tím), kde slúžil do roku 1965.

Nadriadení ho následne navrhli na dôstojnícke skúšky a Marcinko získal hodnosť práporčíka, potom ho v roku 1966 prevelili k druhému družstvu špeciálnej jednotky SEAL. O rok neskôr už bojoval vo Vietname.

Dňa 18. mája viedol svoje mužstvo v útoku na ostrov Ilo Ilo, pričom zabili množstvo príslušníkov Vietkongu a zničili niekoľko lodí či člnov. Americké námorníctvo to označilo za najúspešnejšiu akciu SEAL-u v delte Mekongu a Marcinko bol vyznamenaný štyrmi Bronzovými hviezdami, ako aj Striebornou hviezdou i Krížom za chrabrosť.

(viac…)
Najnovšie autorské články