27. decembra, 11:33

Zomrel zakladateľ americkej špeciálnej jednotky, Slovák Richard Marcinko

Zomrel zakladateľ americkej špeciálnej jednotky, Slovák Richard MarcinkoRichard Marcinko. Foto: reprofoto/Youtube

Bojovník, darebák i väzeň. Pred pár dňami skonal známy americký vojak a bývalý veliteľ protiteroristickej jednotky Richard Marcinko. Aj keď pochádzal zo slovenskej rodiny a k svojmu pôvodu sa i hlásil, na Slovensku nie je zatiaľ veľmi známy. Za veľkou mlákou je však hrdina a legenda.

V sobotu 25. decembra skonal vo veku 81 bývalý príslušník špeciálnych amerických jednotiek SEAL, tvorca a zároveň prvý veliteľ protiteroristickej jednotky SEAL 6 Richard Marcinko. Na sociálnej sieti o tom informoval jeho syn Matt Marcinko.

Richard sa narodil 21. novembra 1940 v meste Lansford v štáte Pensylvánia. Pochádzal z banskej rodiny amerických Slovákov a k svojmu slovenskému pôvodu sa aj hlásil. Vo svojich knihách často a rád spomína, že jeho otec pochádzal zo Slovenska. Aj jeho matka bola Slovenka.

Krátko po Richardovom narodení sa rodina presťahovala do mesta New Brunswick v štáte New Jersey, kde Marcinko chodil na strednú školu. Nedokončil ju, miesto toho sa pokúsil vstúpiť do amerického námorníctva.

Vietnam

Na začiatku ho odmietli, pretože nemal dokončené stredoškolské vzdelanie, ale nakoniec ho v roku 1958 zverbovali na pozíciu telegrafistu. O tri roky neskôr ho prijali ako náhradníka k vojenským potápačom (tzv. UDT – Podvodný demoličný tím), kde slúžil do roku 1965.

Nadriadení ho následne navrhli na dôstojnícke skúšky a Marcinko získal hodnosť práporčíka, potom ho v roku 1966 prevelili k druhému družstvu špeciálnej jednotky SEAL. O rok neskôr už bojoval vo Vietname.

Dňa 18. mája viedol svoje mužstvo v útoku na ostrov Ilo Ilo, pričom zabili množstvo príslušníkov Vietkongu a zničili niekoľko lodí či člnov. Americké námorníctvo to označilo za najúspešnejšiu akciu SEAL-u v delte Mekongu a Marcinko bol vyznamenaný štyrmi Bronzovými hviezdami, ako aj Striebornou hviezdou i Krížom za chrabrosť.

(viac…)

Ďalšie články

Táto stránka využíva súbory cookies. Súhlasíte s ich používaním? Bližšie informácie TU.