Na sviatok svätého Štefana si predstavíme rímsku baziliku, ktorá nesie meno tohto prvého kresťanského mučeníka. Dá sa ľahko prehliadnuť, hoci je na polceste medzi Koloseom a Bazilikou svätého Jána v Lateráne. Určite sa ju oplatí navštíviť pre jej historickú i umeleckú hodnotu.

Bazilika svätého Štefana (celý názov v taliančine znie Basilica di Santo Stefano Rotondo al Celio) sa nachádza na vŕšku Celio na polceste medzi Koloseom a Bazilikou svätého Jána v Lateráne. Zvonka nie je dobre viditeľná pre stromy, múr a nenápadný vstup z úzkej uličky, a tak ju možno ľahko prehliadnuť. Vchod do chrámu a priestor pred ním nie sú prívetivé a pokiaľ okoloidúceho neodradia, skutočnú krásu uvidí až vo vnútri.

Drevený svätostánok. Foto: autor

Je najstarším rímskym kostolom s kruhovým pôdorysom. Pôvodné mozaiky chrámu, ktorý postavili asi v druhej polovici 5. storočia, sa nezachovali. Dookola sa tiahnu pestrofarebné maľby a keďže v kostole prebieha rekonštrukcia, všetky nie sú dobre viditeľné. Na oltár uprostred preniká svetlo z malých, prevažne okrúhlych, románskych okien a vytvára pôsobivú atmosféru.

(viac…)
Najnovšie autorské články