Vláda sa sústredí na to, aby zmenila systém odmeňovania zdravotníkov. Chce dosiahnuť, aby neutekali za lepšie platenou prácou do zahraničia, ale aby sa zo zahraničia vracali domov. Uviedol to premiér Eduard Heger (OĽaNO) po návšteve Univerzitnej nemocnice Bratislava v Ružinove. Navštívil ju spolu s predsedom parlamentu Borisom Kollárom (Sme rodina), ktorý doniesol pre slúžiaci personál kapustnicu.

Zmenu štruktúry odmeňovania zdravotníkov označil Heger za beh na dlhú trať. „Pandémia vyzliekla celé zdravotníctvo donaha a ukázala, že nielenže nebolo pripravené, ale bolo aj schátrané,“ skonštatoval Heger.

Dodal, že ak sa má niečo schátrané opraviť, tak to vždy stojí veľa peňazí a času. „My sme odhodlaní do toho investovať a spraviť zo zdravotníctva klenot, aby mali ľudia kvalitnú zdravotnú starostlivosť,“ povedal premiér.

Kollár: Sľúbili sme zdravotníkom podporu

Kollár spolu s Hegerom poďakovali všetkým slúžiacim ľuďom počas vianočných sviatkov. S personálom ružinovskej nemocnice sa aj porozprávali. Podľa Kollára sa dozvedeli o problémoch, ktoré musia na vláde a koaličnej rade riešiť. „Máme čo robiť. Sľúbili sme im podporu,“ poznamenal.

Heger spolu s ministrom vnútra Romanom Mikulcom (OĽaNO) navštívili doobeda Obvodné oddelenie Policajného zboru Petržalka aj hasičskú stanicu v bratislavskom Starom Meste.

Vianoce sú čas, v ktorom sa všetko upokojí, povedal Heger

Prežívame obdobie, ktoré je pre každého poznačené náročnými a ťažkými okolnosťami. Táto doba prináša veľa bolesti fyzickej aj duševnej, veľa obmedzení a strát. Vo vianočnom príhovore to v piatok uviedol premiér Heger. Je si istý, že ochorenie COVID-19 porazíme a vrátime sa do normálneho života.

„Vianoce sú čas, v ktorom sa všetko upokojí. A po ktorom vstupujeme do nového roka. Verím, že skúsenosťami posilnení a odhodlaní urobiť zo Slovenska miesto, kde budeme radi žiť,“ hovorí Heger.

Ľudia by si podľa neho mali darovať lásku a úctu a mali by myslieť na tých, ktorí majú za sebou ťažší rok, strácajú nádej a nenachádzajú dôvod na radosť. „Povzbuďme ich, buďme, prosím, aspoň myšlienkami aj s tými, ktorí pre rôzne príčiny budú tráviť vianočné sviatky sami bez svojich blízkych,“ vyzýva premiér. Dodáva, že ľudia si majú počas sviatkov dopriať čas jednoty a porozumenia, čas ľudskosti a odpustenia.

Poďakovať by tiež mali zdravotníkom, záchranárom, ktorí pracujú aj počas Vianoc. „Oni sú hrdinami dnešnej doby,“ podotkol predseda vlády.

Heger pripomína, že v tomto roku zavítal na Slovensko pápež František. Hodnotí to ako jedinečnú udalosť, ktorá prišla v asi najťažší rok novodobej histórie Slovenska. Prišiel a upriamil podľa premiéra našu pozornosť na podstatné hodnoty života. „Pripomenul nám dôležitosť Slovenska pre Európu, poukázal na naše dejiny, ktoré nás pozývajú k tomu, aby sme boli posolstvom pokoja v srdci Európy,“ poznamenal.

Prezidentka doniesla medovníky zdravotníkom i policajtom

Prezidentka SR Zuzana Čaputová sa poďakovala všetkým profesiám, ktoré musia byť v práci počas vianočných sviatkov. Uviedla to po návšteve Novorodeneckej kliniky M. Rusnáka v Nemocnici sv. Cyrila a Metoda v Bratislave, kde pozdravila slúžiacich zdravotníkov aj záchranárov.

„Všetkých vás pozdravujem a ďakujem za všetko, čo ste pre nás urobili počas roka. Osobitná vďaka patrí tým, ktorí musia dnešný deň tráviť v práci,“ povedala hlava štátu. Okrem zdravotníkov poukázala aj na nenápadné profesie, ako sú predavači, vodári či pumpári.

Čaputová ďalej navštívila stanicu Mestskej polície Bratislava a Okresné riaditeľstvo Policajného zboru Bratislava I, kde pozdravila slúžiacich policajtov. Všetkým doniesla medovníčky ako symbol Vianoc.

(tasr)

Najnovšie autorské články