Na Vianoce vo Večnom meste chýba nielen sneh, ale i pokoj. Rastie polemika o vatikánskych financiách medzi prominentnými kardinálmi. Z Rímskej kúrie odchádza najvyššie postavený Afričan a nahrádza ho kardinál z niekdajšieho Československa. Vatikanisti sledujú aj rozruch okolo latinskej omše.

Kardinál Giovanni Angelo Becciu, ktorý je spolu s inými obžalovaný v súvislosti s podozrivou kúpou nehnuteľnosti v Londýne, píše kardinálovi Georgeovi Pellovi. Austrálskeho preláta žiada, aby prestal s verejnými provokáciami voči jeho osobe a vyzval k bratstvu počas Vianoc. Mnohé médiá vnímali Becciua a Pella ako protivníkov, ktorí pred niekoľkými rokmi zastávali vo Vatikáne významné pozície. Celej kauze i obom prominentným kardinálom sme sa venovali od vzniku Štandardu v sérii článkov a analýz, nedávno tu, keď Pell rozvíril debatu o financiách v miništáte.

Československý kardinál zasadne na miesto dosiaľ najvyššie postaveného Afričana v Rímskej kúrii

Pápež prijal rezignáciu, o ktorú požiadal prefekt Dikastéria pre integrálny ľudský rozvoj, kardinál Peter Kodwo Appiah Turkson a ďalší nadriadení. O odstúpení z úradu kolovali informácie ešte predtým, ako ich prelát z Ghany potvrdil na svojom účte na sociálnej sieti Twitter.

Najnovšie autorské články