Predseda parlamentu Boris Kollár i premiér Eduard Heger budú na Štedrý večer doma s rodinou. Vicepremiérka Veronika Remišová zamieri počas sviatkov aj do prírody. V rodine bývalého premiéra Petra Pellegriniho na Štedrý deň vždy prestrú o jedno miesto navyše, aby si podľa tradície človek, ktorý v núdzi zaklope na dvere, mal kde sadnúť.

Prezidentka Zuzana Čaputová bude podľa vlastných slov tráviť Vianoce „tak ako vždy, v kruhu najbližších“. Verí, že sviatočné dni umožnia všetkým načerpať nové sily, stíšiť sa a nájsť potrebný pokoj, aby sa v náročnom období, ktoré prežívajú, dokázali do ďalšieho roka pozerať s nádejou.

Kollára by pod stromčekom potešili ponožky, papuče, pyžamo i dobrá kniha  

Predseda parlamentu Boris Kollár bude mať klasické slovenské Vianoce s kaprom, oblátkou, medom, cesnakom aj prerezaním jablka. „Budem sa snažiť byť v kruhu najužšej rodiny – bratova manželka, deti, moja mamina, potom sa k nám pridajú ostatné deti. Vždy sa následne stretneme celá veľká rodina,“ priblížil. Na Vianoce by Kollára potešili ponožky, papuče, pyžamo, ale aj dobrá kniha.  

Kollár povedal, že na prvý alebo druhý sviatok vianočný sa chystá na hory. Do zahraničia ísť nechce. „V zahraničí operuje nový variant koronavírusu omikron. Myslím si, že bude bezpečnejšie doma,“ nazdáva sa.

Heger má na starosti svetlá na stromček

Premiér Eduard Heger hovorí, že tento rok bol pre neho pracovne veľmi náročný, preto si sviatky užije s najbližšími. „Deti sa budú tešiť, že budeme všetci doma. Stromček zdobíme deň, dva pred Štedrým dňom, každý máme svoju úlohu. Ja mám napríklad na starosti svetlá, ozdoby pre zmenu dávajú na stromček deti.

Pravidelne u nás býva na návšteve moja mama, ktorá je už v pokročilom veku. Na Štedrý deň chodievame popoludní na svätú omšu a po návrate rozbaľujeme darčeky. Samozrejme, deti by nevydržali počas večere, keby sme nerozbaľovali darčeky,“ poznamenal Heger. Potom sa spoločne najedia.

Matovič nemá rád tradičné jedenie cesnaku

Ministrovi financií Igorovi Matovičovi sa páči zvyk mať štedrovečerný stôl plný, ktorý z východu priniesla jeho manželka. Naopak nemá rád tradičné jedenie strúčika cesnaku. „To je trochu kruté a potom to rýchlo s kapustnicou zajedať, aby ste to necítili,“ poznamenal Matovič.

U Sulíkovcov kapra nemávajú

Minister hospodárstva Richard Sulík bude Vianoce tráviť doma s rodinou. Medzi jeho obľúbené tradície patrí stavanie stromčeka. Čo sa týka štedrovečerného menu, prezradil, že kapra nemávajú, no na stole určite nebude chýbať zemiakový šalát.

Remišová bola vlani na Vianoce v izolácii

Vicepremiérka Veronika Remišová povedala, že Vianoce strávi s rodinou na Slovensku a veľmi sa teší, pretože má na manžela a deti viac času. „Vlani som sviatky prežila kvôli covidu v izolácii. Bolo mi smutno, musela som byť zavretá sama v izbe a veľmi mi chýbalo vidieť radosť v očiach detí. Chýbali mi spoločné objatia – všetko to, čo robí z Vianoc taký krásny sviatok. Našťastie, nikto z rodiny neochorel,“ zaspomínala vicepremiérka.

Počas vianočných sviatkov chce byť čo najviac s rodinou v prírode. „Vždy si vieme spraviť program. Chodíme na dlhé prechádzky, ak sa dá, tak aj na bežky. Pre vtáčiky každý rok vyrábame búdku. Pandémia nás naučila tešiť sa z úplných maličkostí a o tom by napokon Vianoce mali byť,“ dodala Remišová.

Pellegrini je vždy na Slovensku

Expremiér Peter Pellegrini bude Vianoce tiež tráviť s rodinou. Ako povedal, vychutnáva si čas hlavne s rodičmi. Nepatrí k ľuďom, ktorí na Vianoce „vymýšľajú nejaké extravagantné veci“, v tom je tradičný Slovák „Trávim ich vždy na Slovensku, ani si neviem predstaviť, že by som niekedy na Štedrý deň bol niekde inde ako doma na Slovensku a so svojimi blízkymi,“ poznamenal.

Na Silvestra sa posledné roky nezúčastňuje organizovaných osláv a ani tento rok nemá vôbec žiadny plán. „Keďže sa nikde nič neorganizuje, bude to asi veľmi pokojný Silvester opäť strávený na Slovensku,“ podotkol. Nepatrí medzi ľudí, ktorí v novoročnom období opúšťajú Slovensko. „Mňa nikto pravdepodobne nestretne ani v Dubaji, ani v Thajsku a ani na iných vychytených destináciách, kde Slováci cez Nový rok veľmi radi cestujú,“ dodal Pellegrini.

Laurenčík bude v rodnej Terchovej

Podpredseda parlamentu za SaS Milan Laurenčík takisto neplánuje ísť mimo rodnej Terchovej. „Mám veľkú rodinu. Štyri deti, dve nevesty, jedného zaťa, sedem vnúčat, takže sa s nami postretávajú. „Hoci teraz to nechceme počas pandémie siliť, aby sme sa naraz so všetkými nestretli, ale určite nás prídu navštíviť. Takže sviatky budeme tráviť doma v rodine a aj Silvestra. Ten je pekný v Terchovej,“ uzavrel Laurenčík.

Kňaz Kramara si doma stromček nezdobí

Kňaz Martin Kramara, ktorý je zároveň hovorcom Konferencie biskupov Slovenska, strávi vianočné sviatky ako zvyčajne – v kostole v kruhu veriacich. Teší sa na ich slávenia, hoci budú s obmedzeniami.

„Povzbudíme sa navzájom k láskavosti, pokore a k službe blížnym, podľa evanjelia. Teda k duchovnému prežitiu sviatkov, aby nás urobili aspoň o trochu lepšími, bližšími Bohu,“ povedal Kramara. Zároveň, aby z ľudí urobili úctivejších, spokojnejších či radostnejších.

„Stromček doma nezdobím, ale o to väčší chystáme v kostole. Zaspievame si po polnočnej Tichú noc, potešíme sa v zhasnutom chráme svetlom z Betlehema,“ priblížil kňaz to, ako slávi vianočné sviatky. Ako doplnil, domov k rodičom zájde z dôvodu okolností až po sviatkoch. „Ale určite si zavoláme a navzájom zavinšujeme,“ uzavrel.

(sita, tasr)

Najnovšie autorské články