Hoci v roku 2021 sa odohrali dôležité voľby v Nemecku a Česku, aj ten nasledujúci nebude chudobný na zlomové hlasovania. Slovensko čakajú prvý raz spojené komunálne a regionálne voľby. Nový parlament si budú voliť Maďari, kde sú preferencie vlády a opozície vyrovnané. Poriadne zamotaný je aj súboj o francúzsky prezidentský palác. Napokon spomenieme troje volieb hodné pozornosti mimo Európy.

Ešte vlani nepredstaviteľné sa stalo skutočnosťou. Skončila sa 16-ročná éra Angely Merkelovej na čele Nemecka. Aj keď vláda jej nástupcu Olafa Scholza je pri moci menej ako mesiac, zmeny vidíme už teraz.

Nový nemecký kancelár otvorenejšie hovorí o podpore federalizácie EÚ, zmene spôsobu hlasovania v zahraničnej politike a má ešte ambicióznejšie klimatické ciele. Jeho ministerka zahraničných vecí Annalena Baerbocková zasa zostrila slovník voči Rusku – momentálne sa postavila proti plynovodu Severný prúd 2, vyzvala na prísnejšie sankcie proti Moskve, no zároveň tak bojuje proti jadru a uhliu, že posilnila závislosť na ruskom plyne.

Podobne Slovensko sleduje zmenu vlády v susednom Česku. Uvidíme, aký slovník zaznie od tamojšieho ministra zahraničia Jana Lipavského, ktorý je nominantom Pirátov.

Preto prinášame prehľad volieb v Európe a mimo nej, ktorý sa oplatí sledovať v roku 2022. Začnime však doma.

Slovensko

Prvýkrát v slovenskej histórii budú spojené komunálne a regionálne voľby. Občania si budú v jeden deň voliť starostov aj županov. Novinka by mohla priniesť vyššiu účasť oproti populárnejším parlamentným a prezidentským voľbám.

(viac…)
Najnovšie autorské články