V éteri opäť rezonuje téma etickosti covidových očkovacích látok. Kňaz Marián Kuffa oprášil argument o morálne problematických vakcínach a nechce sa nimi očkovať. Chce iné, ktoré však tak skoro neprídu. Niečo tu však nesedí. Bunkové kultúry z ľudského embrya sa použili aj pri vakcínach, ktoré sú povinné už dávno.

Po dvoch rokoch pandémie, vyše 16-tisíc obetiach pandémie na Slovensku a piatich miliónoch celosvetovo, diskutujeme o etických a neetických vakcínach. Tešíme sa z toho, že počet hospitalizovaných sa už týždeň drží pod 3 000. Lenže ak sa pozrieme do zahraničia, kde sa už variant omikron šíri naplno, pochopíme, že úľava bude len dočasná.

O to viac, že v miere zaočkovanosti sme v EÚ na chvoste a pri otvorených hraniciach sa jednoducho ďalšej vlne nevyhneme. Podľa najnovších údajov polovica neočkovaných Slovákov – milión ľudí nemá protilátky proti covidu, takže spoľah na premorenosť populácie nás nespasí.

V tejto situácii získava na popularite názor známeho kňaza Mariána Kuffu, ktorý odmieta očkovanie neetickými vakcínami. Prekáža mu, že pri ich vývoji boli použité kmeňové bunky z potratených detí. To je pravda, ale len čiastočne. Pri tvorbe vakcín vedci pracujú s bunkovými líniami odvodenými z ľudských embryonálnych buniek. Tie odobrali v 60. až 80. rokoch minulého storočia napríklad z obličiek či pľúc potrateného dieťaťa a odvtedy sa umelo množia. Na ich získanie nebol zámerne vykonaný potrat a nerobia sa žiadne ďalšie potraty potrebné na vývoj moderných vakcín.

Dané bunkové línie boli použité pri všetkých doteraz dostupných covidových vakcínach, ktorými sa na Slovensku očkovalo. Za zmienku stojí, že táto technológia je v niektorých prípadoch nenahraditeľná a poslúžila aj na vývoj vakcín proti osýpkam, mumpsu, rubeole (ružienke), varicelle a vírusu hepatitídy A. Už pred desiatimi rokmi, dávno pred covidovou pandémiou, na to poukazovali vedci.

Proti prvým trom ochoreniam sa používa vakcína, ktorá je na zozname povinných detských očkovaní. Tam kňazovi Kuffovi neetickosť vakcíny neprekáža? Alebo chce nebodaj otvoriť aj zoznam momentálne aktuálnych povinných očkovaní a začať posudzovať ich etickosť?

K Mariánovi Kuffovi len krátko. Nikto mu neupiera pomoc, ktorú v Žakovciach poskytol mnohým bezdomovcom, narkomanom a chudobným. Zároveň však vieme, že sa zapája do politického života a pamätáme si jeho podporu Štefanovi Harabinovi a Marošovi Šefčovičovi. Aj jeho momentálne konanie má politický nádych, vyjadril sa proti povinnému očkovaniu aktuálne dostupnými vakcínami v otvorenom liste, ktorý adresoval premiérovi.

V stanovisku Kongregácie pre náuku viery sa síce píše o tom, že očkovanie by malo byť dobrovoľné, ale v prípade, že nie sú dostupné „eticky bezchybné vakcíny“, je „morálne akceptovateľné použiť vakcíny proti COVID-19, u ktorých sa použili bunkové línie z umelo potratených plodov v ich výskumnom a výrobnom procese“. Také vakcíny sú na Slovensku dostupné už viac ako rok, rovnako ako iné členské štáty (s výnimkou Maďarska) sme si ich obstarali centrálne cez EÚ.

„Neetickou“ vakcínou Pfizer sa očkuje aj vo Vatikáne, dostal ju pápež František aj emeritný pápež Benedikt XVI. František pohrozil prepustením zamestnancom, ktorí sa nechcú nechať zaštepiť a nie je to zo zdravotných dôvodov.

Kuffa aj ďalší odporcovia takzvaných neetických vakcín na Slovensku vidia spasenie v čínskom Sinopharme, ktorý bol vyvinutý pomocou opičích, nie ľudských kmeňových buniek. Má to dvojnásobný zádrh.

(viac…)
Najnovšie autorské články