Vianočná anketa: Položili sme kolegom a našim spolupracovníkom otázku, aký film by si chceli pozrieť a nebol ešte natočený. Odpovedá Juraj Orolín.

Dovolím si v krátkosti zalamentovať nad smutným stavom celovečerných filmov o slovenských dejinách. Verím totiž, že naša tisícpäťstoročná plavba časom na rodnej hrude, ktorú zveme Slovensko, je plná zaujímavých inšpirácií pre desiatky až stovky snímok. Stačí len chcieť.

Súčasne ale treba povedať, že na Slovensku nemáme núdzu o dobré snímky. Pre mňa sú to síce hlavne filmy, ktoré boli natočené v minulom storočí, ale aj v dnešnej dobe sa občas ešte tvorí kvalitná produkcia. Prirodzene, názory na filmy sú v mnohom subjektívne, čo treba mať na pamäti.

Dá sa však povedať, že nám chýbajú (dobré) celovečerné historické veľkofilmy. Nehovorím teraz o rôznych dokumentoch, televíznych produkciách či výpravných seriáloch, tie majú svoje vlastné kvality i úskalia.

O poriadnom dejinnom filme u nás už dlhšie nikto nechyroval. Nehovoriac, ak sa bavíme o období spred 18. storočia. Na myseľ sa mi tisne akurát tak Bátorička od Jakubiska, ktorá dodnes budí zmiešané názory – kladné i záporné. Avšak je to asi stále to najbližšie, čo máme k poriadnej filmovej bitke s Turkom.

Slovenské dejiny sú pritom preplnené zaujímavými príbehmi a udalosťami, ktoré si doslova pýtajú (kvalitné) filmové spracovanie. A veru nehovorím ani zďaleka len o SNP, Jurajovi Jánošíkovi či Veľkej Morave. Dovolím si preskočiť tieto takpovediac klišé, na ktoré sa niekedy redukuje história Slovákov.

Od počiatku

Začnime v počiatkoch Uhorského kráľovstva, v období tesne pred 11. storočím. Isto si mnohí zo školy pamätajú Kopáňovu vzburu proti Štefanovi. Vtedy Štefan – ešte len uhorské knieža – vládol v Nitriansku (v zásade na Slovensku) a opieral sa prevažne o naše územie pri porazení Kopáňa i celého pohanského povstania.

(viac…)
Najnovšie autorské články