Singapur má dnes plne zaočkovaných 87 percent obyvateľov a od začiatku koronakrízy iba 818 úmrtí na COVID-19. Singapurské nemocnice nikdy neboli preplnené a vďaka vysokej miere zaočkovanosti sa tu zatiaľ nezavádzajú omnoho prísnejšie opatrenia voči variantu omikron. O situácii v 5,7-miliónovom mestskom štáte sa Štandard rozprával s gastroenterologičkou Andreou Rajňákovou, ktorá tam pôsobí 26 rokov. V miestnej Mount Elizabeth Hospital si pred jedenástimi rokmi otvorila súkromnú prax a posledné tri roky vedie aj vlastnú kliniku.

Na Slovensku vládne po dvoch rokoch koronakrízy dosť vysoká miera frustrácie. Je niečo podobné aj v Singapure?

Samozrejme, že frustráciu cítime aj u nás, ale iným spôsobom. Tu boli totiž opatrenia omnoho silnejšie ako na Slovensku a trvali aj oveľa dlhšie. Pôvodná filozofia, ako dostať covid pod kontrolu, bola „žiaden covidový prípad“. V podstate všetko sme mali od minulého roka pozatvárané, ľudia pracovali z domu online. Bolo určených len niekoľko takzvaných esenciálnych odvetví, napríklad zdravotníci, banky a iné základné služby, v ktorých chodili zamestnanci do práce. Ostatní pracovali z domu, aj v dôsledku toho sme nemali žiadne prípady covidu.

Kedy sa to začalo uvoľňovať?

V auguste, keď úroveň plnej zaočkovanosti obyvateľstva presiahla 80 percent. Vláda vtedy po viac ako roku rozhodla o uvoľnení opatrení. Zaočkovaní mohli postupne začať chodiť do práce, začali sa pre nich viac otvárať reštaurácie či obchodné domy. Dnes je plne zaočkovaných už 87 percent celej populácie alebo 96 percent tých, ktorí sú spôsobilí dostať vakcínu, tretina má aj tretiu dávku.

Platia ešte v Singapure také prísne opatrenia ako na začiatku, napríklad dôsledné dohľadávanie kontaktov či časté testovanie?

Trasovanie kontaktov sa už až tak dôsledne nerobí. Dnes si ľudia vedia zistiť covid aj cez samotesty, a nie vždy sa musia zahlásiť úradom. Každý má ale presný a podrobný postup, čo má v prípade nákazy robiť. Dôsledné trasovanie sa robí vtedy, ak sa v nemocnici u prijatého pacienta, ktorý potrebuje nejaký zákrok, zistí covid. V takom prípade sa presunie do vopred určenej nemocnice a všetkým jeho kontaktom sa oznámi jeho stav. Tí sa potom musia sami otestovať a sledovať sa.

Ukončuje karanténu nakazeným negatívny test?

Áno, nemôžu mať posledné dni príznaky a musia dodržať karanténu desať dní po pozitívnom teste.

Stále u vás platí pravidlo, že každý cestujúci zo zahraničia je pri vstupe do krajiny otestovaný?

Áno, každý sa musí otestovať už v krajine odchodu a opäť po príchode na letisku v Singapure, kde musí čakať na výsledok. Mnohí, aj keď mali pôvodný test negatívny, boli po príchode pozitívni.

Od začiatku pandémie až do septembra tohto roku ste mali veľmi málo prípadov nákazy, za celý čas sa v Singapure takmer vôbec nevyskytli úmrtia na covid. Potom vám úmrtia na zopár mesiacov stúpli na niekoľko desiatok denne a teraz je to späť takmer na nule. Čím to je? Ako v tom pomohla vysoká zaočkovanosť?

Po uvoľnení opatrení vrátane cestovania sa, samozrejme, počet nakazených ľudí zvýšil. Veľmi veľa ľudí, ktorí pricestovali do Singapuru zo zahraničia, boli infikovaní a spôsobili vlnu komunitného šírenia.

(viac…)
Najnovšie autorské články