26. decembra, 07:06

Tomáš Bezdeda: Milujem rozprávky. Pri vianočnej pesničke som s ničím nekalkuloval. Muzikál ma neláka

Tomáš Bezdeda: Milujem rozprávky. Pri vianočnej pesničke som s ničím nekalkuloval. Muzikál ma nelákaTomáš Bezdeda. Foto: Tomáš Bezdeda/Instagram

Myslím si, že Vianoce by mali byť krásne a veselé. Väčšina spieva šťastné a veselé, tak ja som chcel krásne a veselé, to sa mi viac hodilo, pretože slovo krásne vo mne evokuje dobrú pozitívnu atmosféru. Je to o tom, nech sme všetci šťastní, nech aspoň na chvíľu zahodíme starosti, opisuje svoju vianočnú skladbu v rozhovore pre Štandard muzikant Tomáš Bezdeda.

Predpokladám, že vianočnú skladbu ste nepísali minulý rok počas týchto sviatkov. Ako ste sa dokázali ponoriť do vianočnej atmosféry?

Skladbu som písal prvý alebo druhý novembrový týždeň. Bolo to úplne spontánne, vôbec som nekalkuloval. Proste mi napadlo, že by som chcel vianočnú pesničku, vzal som si gitaru a začal hrať a do toho som vymýšľal text. A vtom mi môj kamarát poslal text, či by som naň nespravil vianočnú pesničku. Nebol zlý, ale mne sa nehodil. Tak som ho dal bokom a začal som robiť vlastnú skladbu. Už keď som na nej pracoval, vedel som, že tam chcem mať detský zbor. Trochu som sa inšpiroval pesničkou So this is Chrismas, kde mal John Lennon tiež detský zbor.

Podarilo sa to celkom rýchlo. Za mesiac ste napísali text, zložili hudbu, našli detský zbor a vydali aj klip.

Stihli sme to naspievať dva dni pred sprísnením opatrení. Napadla mi vtedy moja známa Monika Bažíková, ktorá vedie dospelý zbor, tak som sa jej pýtal, či nemá aj detský zbor. A mala. Zakladala vtedy nový zbor a nejako sme to dali dokopy. Deti boli veľmi šikovné, preto sa nám to podarilo nahrať relatívne rýchlo.

Ako sa vaše prežívanie Vianoc odrazilo v tejto pesničke?

Myslím si, že Vianoce by mali byť krásne a veselé. Väčšina spieva šťastné a veselé, tak ja som chcel krásne a veselé, to sa mi viac hodilo, pretože slovo krásne vo mne evokuje dobrú pozitívnu atmosféru. Je to o tom, nech sme všetci šťastní, nech aspoň na chvíľu zahodíme starosti.

Možno aj preto ste použili slovo krásne, pretože vás vo vašej speváckej kariére sprevádza. Máte aj pesničku Krásne krásna a teraz Krásne a veselé.

Áno, aj preto som použil slovo krásne. Je to aspoň taký odkaz na pesničku Krásne krásna. Keďže s touto pesničkou ma tiež veľa ľudí spája.

Akú emóciu ste prežívali pri vašej vianočnej skladbe?

Pesnička odzrkadľuje mňa a to, ako vnímam Vianoce. Všetci sa zídeme pri jednom stole, zaprajeme si s priateľmi pekné sviatky a napĺňa ma aj atmosféra rozprávok, ktoré ja milujem. Mám rád výborného herca a scenáristu Jana Wericha, ktorý sa podieľal na tvorbe tých najlepších rozprávok ako Bol raz jeden kráľ alebo Cisárov pekár a pekárov cisár. Mám rád aj sneh a všetko okolo toho, čo Vianoce majú mať.

Foto: Tomáš Bezdeda/Instagram

Poďme však aj do súčasnej pandemickej reality. Ako trávite čas, keď sa opäť zrušili koncerty?

Nedávno som bol v Prahe, kde sme spievali skladbu Kým vieš snívať, ktorú sme spievali pred sedemnástimi rokmi. Stretol som sa skoro so všetkými kamošmi zo Superstar, bol to príjemne vyplnený čas. Nahrával som aj novú pesničku, a tak som nemal čas rozmýšľať nad tým, že sa niečo zrušilo. Mám pripravené ďalšie skladby. Už som si zarezervoval štúdio na február a marec a na jar budem nahrávať ďalšie pesničky.

V čom vás toto obdobie najviac poznačilo?

(viac…)

Ďalšie články

Táto stránka využíva súbory cookies. Súhlasíte s ich používaním? Bližšie informácie TU.