Prekvapivá odpoveď na otázku, kto ťaží z nárastu napätia na rusko-ukrajinskej hranici a či hrozí vojna medzi Ruskom a Západom. Píše Vasil Lipitsky.

V poslednom čase dostávame čoraz viac poplašných správ o situácii na hraniciach medzi Ruskom a Ukrajinou. Západní politici a médiá tvrdia, že Rusko tam skoncentrovalo rozsiahlu armádu a je pripravené kedykoľvek zaútočiť na Ukrajinu. Rusi to popierajú a vyhlasujú, že je to naopak: NATO a Ukrajinci tam nasadili svoje jednotky a plánujú zaútočiť na Rusko.

Čo z toho je pravda? Prípadne, je azda pravdivé jedno aj druhé tvrdenie súčasne? Skúsme sa na situáciu pozrieť z hľadiska ruských médií, ktorých postoj je našim čitateľom menej známy.

Mediálny efekt

Je podozrivé, že informácie o napätí medzi Ruskom a Ukrajinou sú podobné ako dvojičky a navzájom sa doslova zrkadlovo odrážajú – len v prospech opačných strán.

Žijeme v dobe, keď médiá viac tvoria realitu, ako o nej informujú. Ak sa nejaká udalosť uskutočnila, ale médiá nám ju neoznámili, je to, ako keby ani nebola. Ak ale médiá informujú o niečom, čo nebolo, je to, ako keby sa to stalo. Ktovie, keď Mark Zuckerberg vytvorí svoj Metaverse podľa ideálnych predstáv, rozdiely medzi skutočným a imaginárnym svetom možno úplne zmiznú. Aspoň pre spotrebiteľov.

Ak sa denne opakuje, že Rusi chystajú inváziu na Ukrajinu, všetci si budú istí, že je to tak. V Rusku si teraz často pripomínajú nedávnu minulosť, keď USA a ich spojenci obsadili Irak. Zámienkou bolo, že podľa tajných služieb režim Saddáma Husajna mal k dispozícii zbrane hromadného ničenia (hoci to odmietal). Médiá o tom presvedčili verejnosť, ktorá podporila vojenskú operáciu.

Žiadne zbrane hromadného ničenia sa tam nenašli. Neskôr sa niektoré vlády neochotne priznali, že klamali (na obranu tvrdili, že dôverovali spravodajským informáciám), ale neospravedlnili sa ani svojim spoluobčanom, ani irackému ľudu – len sa snažili, aby všetci na to čím skôr zabudli.

Teraz, pri pohľade na situáciu okolo Ukrajiny, majú Rusi pocit déjà vu – znova sa objavilo virtuálne ohrozenie, považované za skutočné. Môže to mať opäť tragické následky.

Absurdita vojny

Stav ruskej verejnej mienky sa v tejto veci dosť rýchlo mení. Na začiatku štátne médiá ľahkovážne počítali, koľko dní či dokonca hodín bude trvať, kým ruská armáda rozdrví Ukrajinu. Opozičná verejnosť zase žiadala, aby sa zabránilo bratovražednej vojne.

Zanedlho sa tieto prístupy výrazne transformovali.

(viac…)
Najnovšie autorské články