Amerika trpí rastúcou politickou polarizáciou, potrebujeme pravičiarov i ľavičiarov, hovorí pre Štandard morálny psychológ Haidt.

Jonathan Haidt učí študentov na Newyorskej univerzite, ako sa majú stať etickými lídrami. Prednášal na TED konferenciách, v kostoloch či synagóge. Dve z jeho kníh vyšli v češtine: Hypotéza štěstí a Morálka lidské mysli: Proč lidi rozděluje politika a náboženství. V roku 2018 mu vyšla kniha spolu s Gregom Lukianoffom s názvom The Coddling of the American Mind (Rozmaznávanie amerického myslenia). Skúmanie morálnej psychológie ho priviedlo z liberálnej pozície do stredu s rešpektom ku konzervatívnym hodnotám.

Vaša kniha The Righteous Mind: Why Good People are Divided by Politics and Religion (v češtine Morálka lidské mysli: Proč lidi rozděluje politika a náboženství) hovorí o rozdelení spoločnosti, nakoľko sme naozaj rozdelení?

Odpoveď v Spojených štátoch amerických je táto: Sme rozdelení viac než kedykoľvek od 19. storočia. V 90. rokoch 20. storočia ľudia začali hovoriť o rastúcej politickej polarizácii. Niektorí politológovia hovorili: Ide len o elity, len o politikov. Sú pritom dôkazy, že keď sa Kongres Spojených štátov začal polarizovať, tzn. že sa začal posilňovať politický extrém a centristickí politici boli skôr marginalizovaní, tak bežní ľudia vtedy ešte neboli takí vyhranení.

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.