Vláda sa nepustila v roku 2021 rázne do reforiem, lebo sa nevedela dohodnúť vo vlastných radoch. To by bola tá lepšia možnosť. Horšia je, že na reformy nemá. Vyhovárať sa na pandémiu je zásterka.

Keď po nástupe novej vlády v marci 2020 predložila povolebná koalícia programové vyhlásenie, písalo sa v ňom, že napriek vyčíňaniu nového vírusu ide o dokument, ktorý je „najambicióznejším plánom na zmenu fungovania Slovenska k lepšiemu v jeho histórii“. Ambície opadli pomerne rýchlo a nesúviselo to len s pandemickou vlnou.

Po vnútorných rozporoch v politickej koalícii sa tento rok v apríli stal predsedom vlády Eduard Heger. Nový šéf kabinetu vyhlásil, že programové vyhlásenie netreba meniť, veď sa pokračuje ďalej. Skutočne, nezmenilo sa v ňom takmer nič. Až na úvod. Zmienka o historicky najambicióznejšom pláne vypadla.

Namiesto nej sa objavila veta, že „napriek boju s vírusom sa podarilo presadiť systémové zmeny v oblasti súdnictva, sociálnej oblasti a zlepšovaní podnikateľského prostredia“. Možno išlo len o ústup od siláckych rečí po povolebnej eufórii, no dá sa to poňať aj ako priznanie, že reformné nadšenie opadlo.

Eduard Heger (OĽaNO) sa ako nový predseda vlády zameral na Plán obnovy. Akoby sa spoliehal na to, že týmto programom naviazaným na prílev peňazí z Európskej únie upletie bič na koaličných partnerov i vlastných straníkov, aby konali. A najmä, aby sa dohodli. Na jeseň sľuboval nevídané zmeny, ktoré prinesie balík financií z Bruselu. 

Je koniec roka a zrazu sa ukazuje všetko inak. Prvá várka peňazí v objeme pol miliardy eur je ohrozená, lebo reformy, ku ktorým sa Slovensko samo zaviazalo, stoja. Nie že by sa reformy mali robiť len pre Brusel, Slovensko ich bytostne potrebuje bez ohľadu na medzinárodné záväzky. Nepomohol však ani vysoko vztýčený Damoklov meč z Plánu obnovy. Čerpanie úniových peňazí je ohrozené, ostane viac sa spoliehať na domáce zdroje.

Reforma zdravotníctva iba na papieri

Ak by sme mali za tento rok hovoriť o významnejších reformách, ostáva azda iba pri schválenej prvej vlne zdravotnej reformy zameranej na rozkategorizovanie nemocníc. Zatiaľ je to len dokument, čo schválili v parlamente na sklonku roka traja zo štyroch koaličných partnerov. To naznačuje úskalia, či sa v praxi vôbec ujme.

Zámer roztriediť nemocnice do viacerých kategórií, aby sme mali na Slovensku na jednom konci také, čo sa zamerajú iba na základné úkony, a na druhom konci pár výnimočných špičkových zariadení, je pochopiteľný. Padá však na nepripravenú pôdu a najviac ho kritizujú tí, ktorých sa týka – nemocnice a ich zriaďovatelia.  

Zdravotná reforma, lepšie povedané jej prvá etapa, je ukážkou nezvládnutej komunikácie vlády s verejnosťou, hlavne tou odbornou, no čo je ešte horšie, komunikácie medzi vládnymi stranami. Ako sa mohlo stať, že takýto dôležitý materiál nepodporilo v parlamente hnutie Sme rodina?

(viac…)
Najnovšie autorské články