Kňaz Marián Kuffa najprv žiadal premiéra o eticky nezávadné vakcíny, neskôr vyhlásil, že ak nebudú dostupné, tak sa nedá zaočkovať. Martin Kramara zas vysvetľuje, že hovoriť o výhrade vo svedomí a odmietať vakcíny pre ich spojitosť s potratom je nemiestne. Kto má pravdu?

Na Slovensku sa v týchto dňoch (konečne) rozprúdila debata o morálnosti vakcín proti koronavírusu. Vo väčšej miere ju otvoril známy katolícky kňaz Marián Kuffa, na ktorého reagoval hovorca Konferencie biskupov Slovenska Martin Kramara. Musím priznať, že mi je potešením, že tentoraz môžem čitateľom Štandardu sprostredkovať slovenskú a nielen zahraničnú debatu.  

Výzvy Mariána Kuffu

Minulý týždeň v stredu sa na internete objavil list kňaza Mariána Kuffu, ktorý adresoval premiérovi Eduardovi Hegerovi. Kuffa v ňom premiéra prosí, aby zabezpečil to, že sa u nás bude dať zaočkovať morálne nezávadnou vakcínou. Teda takou, pri ktorej výrobe, vývoji, alebo testovaní neboli použité bunkové línie z potrateného dieťaťa.

Kuffa za takúto (podľa Charlotte Lozier Institutu správne označuje čínsku vakcínu s názvom Sinopharm. Tá bola schválená aj Svetovou zdravotníckou organizáciou (WHO) a očkuje sa ňou napríklad v susednom Maďarsku. Ak by zabezpečenie takejto vakcíny nebolo možné, Kuffa Hegera žiada, aby štát povolil zaočkovať sa ňou v Maďarsku. Takýmto spôsobom by sa podľa neho odstránila prekážka vo svedomí, ktorú majú viacerí kresťania a jednoducho by sa tak dala zvýšiť zaočkovanosť populácie. 

V neposlednom rade, Kuffa v liste varuje pred povinným očkovaním a žiada premiéra, aby nedovolil, „aby sa niekto zneužitím hrubej sily čo i len pokúsil znásilniť telo, rozum, aj dušu“. Takéto konanie by podľa neho bolo začiatkom morálnej prehry pre každého, kto by sa naň odhodlal. Známy kňaz to vníma ako „úradné schválenie začiatku novej totality – tej liberálnej“.

Keďže Kuffa nedostal žiadnu odpoveď a Heger sa v médiách viackrát vyjadril, že podporuje povinné očkovanie, rozhodol sa napísať aj druhý list. Ten je už okrem premiéra adresovaný aj vláde, katolíckym biskupom a celému Slovensku. Kuffa v ňom oznamuje, že ak bude vyhlásené povinné očkovanie vakcínami, ktoré nie sú morálne nezávadné, tak ho odmietne. „Robím tak z dôvodov svojho svedomia. A som pripravený za to znášať aj akékoľvek sankcie a následky.“

Kuffa uvádza dva druhy dôvodov. Svedomie a Nótu Kongregácie Náuky viery o morálnosti použitia niektorých vakcín proti COVID-19 uvádza ako náboženské dôvody. Nemožnosť legálne sa zaočkovať vakcínou Sinopharm v Maďarsku a nevyslyšanie jeho predchádzajúcej výzvy ako svetské dôvody.

„Ja nie som proti očkovaniu. Som proti očkovaniu, ktoré neberie ohľad na svedomie,“ zakončil svoj list Marián Kuffa.

(viac…)

Najnovšie autorské články