Vianočná anketa: Položili sme našim pravidelným prispievateľom a spolupracovníkom otázku, aký film by si chceli pozrieť a nebol ešte natočený. Odpovedá Marek Maďarič.

Rád by som si pozrel niektorý z filmov, ktoré mal geniálny ruský režisér Andrej Tarkovskij v zámere nakrútiť, ale zabránili mu v tom pomery v Sovietskom zväze alebo aj jeho predčasná smrť v parížskom exile v roku 1986.

V denníku, ktorý si písal od roku 1970, sa na viacerých miestach zachovali jeho plány, niekedy len v úplne strohej podobe zoznamu tém a látok, ktoré chcel spracovať ako film. Boli to napríklad romány Thomasa Manna Jozef a jeho bratia alebo Doktor Faustus; mal tiež nápad nakrútiť film o procese s Martinom Bormannom alebo Matrioninu chalupu podľa Solženicyna.

Samozrejme, zachovalo sa aj niekoľko jeho nerealizovaných scenárov, napríklad Hoffmanniáda na motívy života a poviedok nemeckého romantika E. T. A. Hoffmanna. Azda najčastejšie sa však Tarkovskij zmieňoval v tomto zmysle o Dostojevskom; chcel sfilmovať viaceré jeho romány – Výrastka, Idiota aj Zločin a trest. Mal však aj dlhoročný sen nakrútiť film o samotnom Dostojevskom. Pojednáva o tom dokonca jeho úplne prvý denníkový záznam z 30. apríla 1970.

Tu je: „So Sašom Mišurinom sme opäť diskutovali o Dostojevskom. Najprv to, samozrejme, treba napísať: ešte je priskoro uvažovať o tom, ako to režírovať. Nie je takmer nijaký dôvod sfilmovať romány. (Toto neskôr prehodnotil) Je potrebné urobiť film o ňom samotnom. O jeho osobnosti, jeho Bohu, jeho diablovi, jeho diele. Toľa Solonicyn (Tarkovského najobľúbenejší herec) by mohol byť perfektným Dostojevským. Teraz musím čítať. Všetko, čo Dostojevskij napísal. Všetko, čo sa o ňom napísalo; a ruských filozofov – Solovjova, Leontieva, Berďajeva atď. ‚Dostojevskij‘ by v sebe mohol obsiahnuť všetko, čo chcem v kinematografii dokázať.“

(viac…)
Najnovšie autorské články