Osemnásobného víťaza najprestížnejšej kulturistickej súťaže sveta Mr. Olympia Ronnieho Colemana nemožno nazvať inak ako chodiaci kolos. Hrdina z plagátov v detských izbách mnohých chlapcov mal obvod ruky za dvoch mužov, jedol za troch a dvíhal závažia za štyroch. Je stelesnením amerického sna, ale aj mužom s temnými stránkami, ktorý obetoval snahe byť najlepší z najlepších aj vlastné zdravie, čo ho napokon pripútalo na invalidný vozík. Čo ďalšie vieme o človeku, ktorý popiera známe predstavy o tom, čoho je ľudské telo schopné?

Jedným z najčastejších novoročných predsavzatí v populácii býva rozhodnutie začať pravidelne cvičiť. Bez pochýb je to rozumné, najmä ak človek vie, ako na to a nechá sa na ceste kultivovania svojho tela viesť skúsenejšími. Aj tu však platí stokrát prežuté klišé o tom, že všetkého veľa škodí.

Nasledovné riadky sú príbehom legendárneho muža, ktorý na nerešpektovanie tohto pravidla doplatil tým najcennejším – svojím zdravím. Reč je o Ronniem Colemanovi, azda najúspešnejšom kulturistovi planéty, ktorý sa v priebehu jednej dekády pretransformoval zo 150-kilového Hulka na pacienta na invalidnom vozíku prešpikovaného chirurgickou oceľou. Napriek tomu v bodybuildingu ľutuje len jedinú vec. A to tú, že keď mu pri drepoch drvila kosti vyše 360-kilová činka adekvátna váhe štyroch dospelých mužov, spravil s ňou len dve a nie až štyri opakovania.

Ronnie Coleman, stelesnenie amerického sna so všetkým, čo k tomu patrí, sa narodil v roku 1964 v americkom štáte Louisiana do skromných sociálnych pomerov. Svoj prvý džob si našiel už ako 9-ročný, keď sa mu podarilo prehovoriť majiteľa miestneho obchodu, aby mu umožnil vykonávať aspoň jednoduché pomocné práce. Neskôr pričuchol aj k spracúvaniu bavlny či práci v reštaurácii.

Najnovšie autorské články