Jediný slovenský kardinál čaká, ako sám hovorí, kým mu svätý Peter otvorí nebeské brány a povolá „starého Rimana“. Exkluzívny vianočný rozhovor. Kardinál Jozef Tomko
pre Štandard hovorí, ako prežíva Vianoce, čím žije, čo ho vie potešiť aj čo práve číta. Prihovoril sa aj rodinám, ktoré sú počas Vianoc rozbehané a sotva sa stretávajú. Samozrejme, vrátili sme sa aj k Františkovej návšteve na Slovensku.

Tento rozhovor sa pripravoval dlhšie, kardinála som občas stretol, prehodili sme niekoľko viet. Keď som ho požiadal o rozhovor, ochotne súhlasil, termín sa napokon posunul až na predvianočný čas. Kardinál Jozef Tomko je vo svojich 97 rokoch stále vo forme, slúži mu pamäť i zdravie. Zdraví nás vo svojom apartmáne neďaleho Vatikánu a so záujmom sa pýta na Štandard či moju rodinu a miesto, odkiaľ pochádzam. Najstarší a jediný slovenský kardinál hovorí pomaly, rozvážne, občas so žartom a s jemným úsmevom. Počas rozhovoru si zaspomína na pápežovu návštevu na Slovensku, ktorej sa tiež zúčastnil, na emeritného pápeža Benedikta XVI. aj na to, ako prežíval a ako teraz prežíva Vianoce.

Otec kardinál, začnime hlavnou témou pre slovenských katolíkov tohto roku. Pápež František navštívil Slovensko, povedzte, splnila pápežova návšteva vaše očakávania?

Splnila nielen moje, to by boli očakávania jedného človeka, ale v prvom rade splnila jeho očakávania, a to viem priamo od neho, ozaj sa potešil tej návšteve. A vôbec Slovensko naňho veľmi dobre zapôsobilo, to priznal a stále priznáva. Zdá sa, že sa mu zapáčili krajina aj ľudia. Dal by Pán Boh, aby toho boli hodní.

Dobré ohlasy boli aj medzi ľuďmi a kňazmi, čo je inak ťažké, treba im povedať: pozrite sa, to je ohromné, lebo my kňazi nechceme toho veľa povedať, iba ak niečo osobné (úsmev). Mňa osobne veľmi potešilo, keď som počul, ako sa celá návšteva páčila Svätému Otcovi, keď ju uprostred mnohých ľudí ocenil. Hoci aj predtým sa veľmi pekne vyjadroval o Slovensku, treba vnímať aj to, prečo si vybral práve Slovensko.

Keď spomínate osobné dojmy, boli ste s pápežom Františkom aj po návšteve, hodnotili ste túto cestu?

Nie, ja nemám zvláštne pracovné kontakty so Svätým Otcom, moja práca sa skončila dávno. Nejdem za ním s otázkou: Nože, Svätý Otče, povedzte mi o návšteve. Ak chceš, ty môžeš ísť za ním (kardinál ukazuje na moju osobu a usmieva sa). Ja som jednoducho penzista. Iste, do Baziliky svätého Petra sa snažím občas chodiť na slávnosť a robím to rád. Starý človek už čaká hore na svätého Petra, keď otvorí bránu a povie: Hej, tu máš ešte prácu, tak veru. Ja som už starý Riman.

Kardinál Tomko vo svojom byte v Ríme. Foto: Bohumil Petrík
(viac…)
Najnovšie autorské články