Súčasťou bojového zápalu za očkovanie sa stala aj nová novinárska forma: aktivistické nekrológy, respektíve škodoradostné texty o vakcinačných skeptikoch, ktorí zomreli na ochorenia COVID-19 alebo sa ocitli v ťažkom stave v nemocnici. Naozaj je správne rozdúchavať odpor voči oponentom aj pomocou smrti, ktorej patrí pieta?

Články tohto druhu zapĺňajú médiá spravidla na vrcholoch pandemických vĺn. Niektoré komentáre pod článkami želajú R. I. P., iné len ťažko skrývajú uspokojenie – tak mu treba.

Snáď bude tvoja smrť pre ostatných dezolátov ponaučením, znie odkaz mnohých ľudí v diskusii pod článkami. Inak tomu nebolo ani tentoraz.

Tento šport sa rozbehol už minulý rok, keď zomrel kňaz Miroslav Čajka, ktorý sa z covidu vysmieval a koncom minulého roku zahynul po ťažkom covidovom zápale pľúc. Hoci medzi kňazmi patril k výraznej menšine, ktorá uvažovala „alternatívne“, kladivo na cirkev sa vtedy patrične využilo. Pritom cirkev patrí k najväčším propagátorom očkovania na Slovensku, aspoň čo sa týka vplyvu v oblastiach, kam nesiaha vplyv médií.    

Najnovšie v mediálnom prostredí zarezonovala smrť gréckokatolíckeho kňaza Matúša Čekana. Opäť ten istý naratív: Prečo si sa nedal zaočkovať? Výčitka údajne zaznela aj počas zádušnej omše. S čímsi podobným som sa stretol len raz. Pri pohrebe kňaza, ktorý spáchal samovraždu, pričom biskup si počas rozlúčkovej omše opakovane neodpustil poznámku, že sa odobral zo sveta vlastnou rukou. Šlo o ojedinelý prípad, ktorý vtedy viacerých pohoršil vrátane prítomných kňazov.

No zdá sa, že pandémia z toho robí spoločenský štandard. Aj smrť môže byť použitá na aktivizmus.  

Nedávno zahynul aj aktivista Miroslav K. z Martina. Jeho aktivizmus mal široké formy, od boja proti nebankovkám, mnohým ľuďom pomohol s exekúciami a najnovšie organizoval protesty proti očkovaniu a pandemickým opatreniam, kde šíril nevhodné imperatívy o „covidovom fašizme“ a zlých vakcínach. Koncom novembra zahynul na covid, pár týždňov predtým sa zúčastnil na kotlebovskej manifestácii.   

(viac…)
Najnovšie autorské články