Vianočná anketa: Položili sme našim kolegom a spolupracovníkom otázku, aký film by si chceli pozrieť a nebol ešte natočený. Dnes píše Peter Števkov.

Moment, ktorého sme sa desili, je tu. Mimozemšťania napadli Zem a ľudstvo musí reagovať. Lenže pozemské mocnosti sa nachádzajú uprostred druhej svetovej vojny, najničivejšieho konfliktu v dejinách ľudstva. To je film, ktorý by stál za to a knižnú predlohu by sme tiež našli. Bude to trošku iný žáner, akému sa venujú kolegovia v ankete.

Stretli sme sa s mimozemšťanmi. Ako vyzerá reakcia ľudstva? Zamrznutie šokom? Bratská láska naprieč národmi? Medzinárodný rozvrat a konflikt? Až na zopár výnimiek sci-fi literatúra hovorí, že ľudstvo sa spojí. Sci-fi autori pritom čerpajú z reálneho precedensu. Americká sonda Voyager, ktorá opustila medze Slnečnej sústavy, vysiela pozdrav v 55 jazykoch.

Voyager takpovediac ide proti duchu svojej doby. Sonda vypustená v roku 1977 uprostred studenej vojny medzi Američanmi a Sovietmi mala v čase pnutia medzi veľmocami vyslať do éteru signál o zjednotenom človečenstve. Bolo by však ľudstvo pri stretnutí s mimozemskou civilizáciou naozaj jednotné?

Väčšina moderných filmov a seriálov to predpokladá. Seriálový priekopník sci-fi žánru na televíznych obrazovkách Star Trek dal v 60. rokoch na palubu hlavnej lode Američanov, černochov, Japoncov aj Rusov. Najväčší hollywoodsky trhák o útoku mimozemšťanov na našu domovinu z konca 90. rokov Deň nezávislosti postavil do čela pozemského odboja proti mimozemskej invázii pochopiteľne Američanov. Vo filme je však vidieť prípravu celosvetovej ofenzívy za účasti Rusov, Japoncov aj národov Blízkeho východu. Independence Day dokonca zachádza tak ďaleko, že zobrazuje situáciu, na ktorej sa izraelskí a irackí piloti dohadujú na útoku proti mimozemskej lodi.

Bolo by to naozaj možné? Prevážilo by v strete s „planetcídnym“ nepriateľom spoločné človečenstvo? Súhlasili by s tým Američania, Číňania a Rusi? Alebo Arabi a Židia? S troškou optimizmu odpoviem, že by sa nakoniec spojili. Len tak-tak.

Lenže čo ak by nás mimozemšťania napadli v ten "najkrehkejší“ moment? Vtedy, keď by boli ideologické a rasové rozdiely natoľko vyburcované, že vlády boli ochotné posielať na smrť milióny ľudí? Čo keby nás mimozemšťania napadli počas druhej svetovej vojny?

(viac…)
Najnovšie autorské články