Vedecká kariéra Klausa Kinzlera na prestížnej francúzskej univerzite Sciences Po v Grenobli sa dočasne skončila. Pred rokom si dovolil polemizovať o názve seminára. Študenti ho obvinili z islamofóbie a keď začal hovoriť o ideologických pomeroch na univerzite, dostal stopku. Otvorená debata o politickom islame sa stala vo Francúzsku mínovým poľom.

Kedysi to bol rasizmus a antisemitizmus, dnes sa stáva najcitlivejšou témou na francúzskej univerzitnej pôde islam, presnejšie takzvaná islamofóbia. Na vlastnej koži sa o tom presvedčil nemecký profesor Klaus Kinzler, ktorý roky pôsobil v Inštitúte politických štúdií (Institut d'études politiques, IEP) na Sciences Po v Grenobli na juhovýchode Francúzska.

Debata o názve seminára a následné reakcie študentov a spory eskalovali natoľko, že na štyri mesiace prišiel o prácu na univerzite. Šéfka inštitútu Sabine Sauruggerová to odôvodnila znevažujúcimi výrokmi profesora na adresu univerzity v médiách.

"Radikálna extrémistická menšina sa chopila moci," reagoval na rozhodnutie riaditeľky Kinzler.

https://twitter.com/CNEWS/status/1473187692036907009

To je najnovší zvrat v kauze, ako prvý o tom informoval v pondelok francúzsky denník Le Figaro. Vráťme sa k tomu, ako vôbec vznikla.

(viac…)
Najnovšie autorské články