Najvyšší súd (NS) SR porušil základné právo nitrianskeho podnikateľa Norberta Bödöra uznesením z 23. marca, ktoré sa týkalo predĺženia jeho väzby. Rozhodol o tom senát Ústavného súdu (ÚS) SR.

ÚS zrušil uznesenie NS „v časti výrokov vzťahujúcich sa na osobu sťažovateľa Ing. N. B. a vec mu v zrušenej časti vracia na ďalšie konanie“.

Senát ÚS pod vedením predsedu Petra Molnára tak rozhodol 16. decembra. NS je povinný nahradiť sťažovateľovi trovy konania 576 eur a zaplatiť ich jeho právnemu zástupcovi. ÚS vo zvyšnej časti ústavnej sťažnosti nevyhovel.

NS 23. marca zamietol sťažnosť Bödöra, obvineného v kauze Dobytkár, voči uzneseniu Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) a predĺžil mu väzbu do 1. septembra 2021. Bödör sa na ÚS sťažoval aj na uznesenie NS zo 16. júna, ktorým súd zamietol jeho žiadosť o prepustenie z väzby na slobodu a tiež žiadosť o nahradenie väzby.

Najnovšie ŠTS 15. decembra zamietol žiadosť Bödöra o prepustenie z väzby. Rozhodnutie nie je právoplatné a o sťažnosti bude rozhodovať NS SR. Hlavné pojednávanie v kauze Dobytkár nariadil ŠTS na 25. februára 2022.

(tasr)

Najnovšie autorské články