Druhá vlna koronavírusu spôsobila problémy v mnohých oblastiach. Či už v cestovnom ruchu, reštauráciách, ale aj v kultúre. Umelci a kreatívci sa teraz musia snažiť, aby túto situáciu zvládli a doslova prežili. Koronakríza však postihla aj prevádzkovateľov kín.

Ako sa hovorí: „Keď nejde Mohamed k hore, ide hora k Mohamedovi.“ Presne týmto príslovím sa inšpiroval Slovenský filmový ústav a povedal si: „Keď nejde divák do kina, musí ísť kino za ním.“

Napriek tomu, že situácia pre prevádzkovateľov kín nie je dobrá, snažia sa, ako sa len dá. Jednou z možností, ako bojovať proti svojmu krachu, je projekt Kino doma.

Do projektu sa zapojilo zatiaľ päť kín, a to Kino Lumière v Bratislave, Kino Úsmev v Košiciach, Kino Fontány v Piešťanoch, Kino Tatran v Poprade a Kino Iskra v Kežmarku. Ale stále je možnosť zapojiť sa do tohto projektu. Stačí, že prevádzkujete kino na Slovensku a predaj vstupeniek je zabezpečený aj online formou.

Projektom chcú aj apelovať na divákov, aby využívali legálne formy online sledovania filmov a zároveň podporili slovenských prevádzkovateľov kín. Diváci síce nezažijú to, čo zažívajú v kine. Teda neuvidia film na veľkom plátne s kvalitným ozvučením.

Napriek tomu sa autori projektu snažia aspoň trochu priblížiť tomu, aby sa divák cítil ako v kine. Podobný je aj vstup do streamovacej miestnosti, ten sa otvorí 15 minút pred začiatkom filmu. Teda ako v kine, dovnútra sa ľudia púšťajú väčšinou par minút pred začiatkom.

Manažérku Kina Lumière Zitu Hosszúovú teší, že sa Kino doma etablovalo ako virtuálna kinosála Kina Lumière a ďalších partnerských kín a má svojich stálych divákov. Zároveň dodáva: „Samozrejme, online priestor je takmer bezodný, takže v tomto smere máme ešte rezervy, a budeme radi, ak našou dramaturgiou zaujmeme i nové diváčky a divákov, ktorí u nás ešte neboli a rozhodnú sa Kino doma navštíviť.“

Rozdiel od obyčajného sledovania online

Pre divákov je pripravený live chat, v ktorom si môžu diváci medzi sebou písať o filme. Tento live chat beží počas celého filmu a aj po ňom. Samozrejme, diváci, ktorí nemajú o tento chat záujem, si ho môžu vypnúť, aby nerušene pozerali film.

Ďalším rozdielom je, že film sa nedá zastaviť, pretočiť alebo pozrieť neskôr. Je to presne ako v kine. Film sa spustí vtedy, keď je naplánovaný. Pred niektorými snímkami sú pripravené aj úvody k filmom. Najväčším rozdielom je, že budete využívať legálnu formu sledovania.

Ako a kto môže navštíviť Kino doma?

Projekt Kino doma môže pozerať každý, kto sa nachádza na Slovensku.

Musí mať kvalitné internetové pripojenie, bez toho by pozeranie bolo veľmi náročné.

Najdôležitejšie je zakúpiť si vstupenku, bez nej sa do streamovacej miestnosti nedostanete.

A napokon si už stačí iba pripraviť popcorn či nápoj a môžete začať film sledovať v stanovený čas.

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

0

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.