Niektorí lekári šírili o pandémii a očkovaní dezinformácie. Začal ich preverovať Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou, informovalo ministerstvo zdravotníctva na sociálnej sieti.

Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou začal preverovať lekárov, ktorí o pandémii ochorenia COVID-19 alebo očkovaní proti nemu šíria dezinformácie. Úrad dostal podnety na päticu lekárov: Štefana Hrušovského, Andreja Janca, Jána Lakotu, Petra Liptáka a Michala Pijáka. U doktora Liptáka už bolo ukončené prvé disciplinárne konanie zo strany Slovenskej komory lekárov (SLK), ktoré viedlo k uloženiu pokuty vo výške päťsto eur. Informoval o tom na Facebooku rezort zdravotníctva.

Z pohľadu slovenskej legislatívy je výkon zdravotníckeho povolania stanovený zákonom, podľa ktorého je zdravotnícky pracovník povinný konať odborne, v súlade s etickým kódexom a musí rešpektovať aj vedecky preukázané skutočnosti. Vzhľadom na dostupné fakty je neakceptovateľné, aby lekár spochybňoval existenciu ochorenia COVID-19, označoval vakcínu za podvod alebo namiesto vakcíny odporúčal lieky, ktoré nie sú pre liečbu tohto ochorenia registrované.

„Pevne verím, že hlavným hnacím motorom dodržiavania etického kódexu zdravotníckeho pracovníka bude konzekventnejšie uplatnenie kompetencií stavovských organizácií,” uviedla predsedníčka úradu Renáta Bláhová.

S cieľom zbierania skúseností úrad inicioval aj rokovania s rakúskou lekárskou komorou (ÖAK), ktorá od vypuknutia pandémie spustila disciplinárne konania približne 50 lekárov z vlastných radov, ktorí spochybňujú COVID-19. Úrad taktiež informuje, že s účinnosťou od 1. januára 2022 zriadil etickú komisiu. Tento poradný orgán predsedníčky úradu bude pravidelne vyhodnocovať dostupné podnety a podrobí ich eskalačnému mechanizmu.

V nadväznosti na vyhodnotenie konkrétnej veci tak bude úrad v rámci svojej kompetencie prijímať opatrenia voči týmto lekárom, a to v podobe ukončenia spolupráce, ak je takýto lekár konzultantom úradu, až po návrhy na zrušenie licencie či podania na Disciplinárnu komisiu Slovenskej lekárskej komory.

Vo verejnom záujme úrad vyzýva k súčinnosti aj ďalšie subjekty, ako lekárske fakulty, poskytovateľov zdravotnej starostlivosti alebo zdravotné poisťovne, a bude iniciovať spoluprácu aj s ministerstvom spravodlivosti a generálnou prokuratúrou.

Sankcia pre Liptáka bola nedostatočná

SLK úrad informovala, že u Petra Liptáka už bolo ukončené prvé disciplinárne konanie, ktoré viedlo k uloženiu pokuty vo výške 500 eur. Takúto sankciu však úrad nepovažuje za dostatočnú, nakoľko doktora Liptáka neprimäla ani k tomu, aby zmenil obsah webovej stránky svojej ambulancie, na ktorej naďalej verejne odporúča liečbu v rozpore s výsledkami vedeckého poznania.

Podľa Denníka N Lipták v minulosti neodporúčal zaočkovať desiatky seniorov v dvoch domovoch dôchodcov, hoci tí patria k rizikovej skupine obyvateľstva. O mRNA vakcínach sa vyjadruje ako o „amerických sračkách“ a nedôveruje ich bezpečnosti.

Lekár Lakota a nekonečné zmeny v DNA

O onkológovi Jánovi Lakotovi Štandard písal už dvakrát. Celé mesiace totiž šíri poplašné správy o tom, že mediátorová RNA z vakcín proti koronavírusu sa môže prepísať do DNA človeka. Túto dezinformáciu pre Štandard vyvrátilo niekoľko vedcov. Napriek tomu Lakota v odpovedi na naše otázky skonštatoval, že „úplne a jednoznačne trvá na svojom stanovisku“.

Biomedicínske centrum Slovenskej akadémie vied, kde Lakota pôsobí, vydalo v júli stanovisko, v ktorom tieto dezinformácie odsúdilo. Lakota vraj selektívne zamlčuje vedecké a medicínske poznatky o význame očkovania v boji proti pandémii ochorenia COVID-19. „Je veľmi nešťastné, že v snahe akýmkoľvek spôsobom získať „obdiv“ laickej verejnosti sa neštíti dehonestovať vedcov a nielen ignorovať, ale aj znevažovať vedecký pokrok a šíriť dezinformácie,“ píše sa v stanovisku.

V nedávnej relácii Hovorme spolu zas zavádzal, že očkovaní proti covidu sa stávajú imunodeficitnými, môžu pripomínať HIV pozitívnych, a môžu sa teda rýchlejšie nakaziť akoukoľvek bakteriálnou alebo vírusovou chorobou.

Janco: Vakcína je umelo naprojektovaný hybrid

V rovnakej relácii s Lakotom vystupoval aj ďalší lekár, ktorým sa bude zaoberať Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou – Andrej Janco. Ten tvrdil, že vakcína je hybrid, môže narušiť DNA a preniesť sa na iných ľudí, ktorí potom môžu ochorieť. Vzhľadom na to, že RNA z vakcíny sa nedokáže dostať do jadra bunky, celé jeho tvrdenie je nepravdivé.

Na Slovensku sa plne zaočkovalo 2 529 652 ľudí. Keby očkovaní prenášali nejaké ochorenie, nemocnice by pod tlakom druhej polovice obyvateľstva praskali vo švíkoch. Nemocnice sú skutočne plné, ale najmä nezaočkovaných pacientov, ktorí sa nakazili covidom.

Skončil s covidom v nemocnici a kritizuje lekárov, ktorí ho liečili

V novembri skončil s covidom v nemocnici na bratislavských Kramároch známy lekár Michal Piják. Ten dlhodobo propagoval na liečbu covidu ivermektín, hoci tento liek podľa skúseností lekárov z prvej línie neúčinkoval.

Po prepustení z nemocnice Piják na sociálnej sieti uviedol: „…ani laboratórne vyšetrenia, ani môj subjektívny stav nesvedčili pre to, že by sa môj stav zhoršoval. Subjektívne som sa cítil dobre, až na namáhavú dýchavicu, keď som bol odpojený od kyslíka.“

Zdroje blízke nemocnici pre Štandard uviedli, že Piják „takmer umrel“ a bol vo vážnom stave. Svedčí o tom aj fakt, že potreboval ventilačnú podporu s vysokým prietokom kyslíka. Ak táto podpora dýchania neuspeje, ďalšie štádium je už len umelá pľúcna ventilácia.

(sita, est)

Najnovšie autorské články