Omikron sa šíri rýchlejšie než delta, státisíce nezaočkovaných seniorov na Slovensku sa tak môžu do jari s koronavírusom stretnúť. Tí, čo sa nakazia po očkovaní, majú podľa novej štúdie šancu získať tú najlepšiu imunitu a pandémia sa pre nich skončí.

Omikron ešte stále zahaľuje rúško tajomstva, ale odborníci radia pripraviť sa v najbližších týždňoch na to najhoršie. Nový variant podľa nich ukončí štvormesačnú dominanciu delta variantu v Európe, lebo sa presadzuje s nebývalou razanciou. Omikron by sa mal stať v Európskej únii dominantným do polovice januára.

Desivá je práve jeho infekčnosť. „Samotný fakt, že sa šíri ešte rýchlejšie než delta, povedie k väčším úmrtiam, hoc by aj nebol tak smrteľný. Ak vírus postihne väčšie množstvo ľudí, nemusí byť taký závažný, ale samotné množstvo infikovaných a preťaženie zdravotníckeho systému spôsobí vyššiu úmrtnosť,“ vysvetlil v rozhovore pre Štandard lekár Peter Visolajský.

V nemocnici máme k dnešnému dňu 2 984 pacientov s covidom a prekročenie 3 200 hospitalizovaných pacientov sa pokladá za prah „humanitárnej katastrofy“. Východisková pozícia je preto horšia než pred delta vlnou.

Státisíce nezaočkovaných seniorov sa s vírusom stretnú do jari

Najväčšie riziko tvorí viac než 380-tisíc nezaočkovaných osôb nad 60 rokov. V tejto kategórii zomiera takmer 90 percent ľudí „na“ a „s“ covidom. Anestéziológ Jakub Hložník nazval túto skupinu ľudí v čase šírenia omikronu „rozbuškou“, lebo šanca ich nákazy je bez nefarmakologických opatrení takmer stopercentná.

(viac…)
Najnovšie autorské články