Americký kongres nedávno schválil a prezident Trump podpísal tzv. Rodchenkov Act. Zákon umožní americkým úradom trestne stíhať športovcov aj mimo územia Spojených štátov.

Zákon je zameraný na športovcov, ktorí užívajú doping na akýchkoľvek pretekoch, na ktorých sa súčasne zúčastnili aj americkí športovci. V Rusku vyvolalo toto rozhodnutie obzvlášť ostrú reakciu. Dôvodom pritom nie je len opätovná snaha Američanov rozšíriť platnosť svojej legislatívy aj na iné štáty, na to sme si už zvykli. Podstata zákona, zvlášť jeho názov, v Rusoch vyvoláva dojem, že nová legislatíva je namierená výlučne proti nim.

Zákon bol nazvaný po ruskom chemikovi, špecialistovi na analýzu biologických vzoriek a detekciu dopingu Grigorijovi Rodčenkovovi, ktorý v rokoch 2006-15 pôsobil ako riaditeľ ruského antidopingového centra. Rodčenkov sa preslávil v roku 2016 po tom, ako vypovedal o existencii štátneho programu podpory dopingu v ruskom športe, pričom dodnes je informátorom Svetovej antidopingovej agentúry.

Rodčenkovove odhalenia sa stali takzvanou "deviatou vlnou" (tzn. najničivejšou vlnou, podľa obrazu Ivana Konstantinoviča Ajvazovského, pozn. red.), po ktorej nasledovala reakcia národného rozhorčenia a hnevu. Tá sa však neobrátila ani proti športovcom, ktorí doping užívali, a ani proti úradníkom, ktorí fungovanie celej schémy umožňovali, ale proti „vlastizradcovi“ Rodčenkovovi. Po tom, ako začali bývalému riaditeľovi antidopingového centra chodiť vyhrážky, bol nútený emigrovať do USA. V Amerike je zapojený do federálneho programu na ochranu svedkov. Rodčenkovovi zmenili vzhľad a miesto jeho pobytu je utajené.

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.