Ak bude Západ ignorovať nové bezpečnostné požiadavky Ruska, Moskva sa uchýli k vytváraniu vlastných protihrozieb. Uviedol to tamojší tajomník ministra zahraničných vecí Alexander Gruško s tým, že na rad môže prísť aj rozmiestňovanie zbraňových systémov k východnej hranici.

Nedávne návrhy Moskvy týkajúce sa bezpečnostných záruk sú zamerané na odvrátenie potenciálneho vojenského konfliktu s NATO, uviedol ruský zástupca ministerstva zahraničných vecí Alexander Gruško s dodatkom, že vzťahy jeho krajiny s blokom vedeným Američanmi dosiahli bod zlomu.

Ak by Západ snahy Rusov ignoroval, podľa Gruškova sa uchýlia k vytváraniu „vlastných protihrozieb“, ktoré by mohli potencionálne znamenať aj rozmiestnenie nových zbraňových systémov v blízkosti hraníc. „Potom už bude neskoro pýtať sa nás, prečo sme urobili takéto rozhodnutia, prečo sme nasadili takéto systémy,“ pokračoval.

Vysoký úradník argumentoval, že čoraz napätejšie vzťahy medzi Ruskom a NATO dosiahli „moment pravdy“ vyžadujúci si „zásadné rozhodnutie“. Myslí si, že lopta je momentálne na strane Aliancie. O Gruškových slovách informuje agentúra Ria Novosti s odvolaním sa na YouTube kanál Soloviev Live.

Balansovanie na hrane vojny?

Jeho kolega Sergej Riabkov, rovnako námestník ministra zahraničných vecí, takisto v sobotu v rozhovore pre agentúru Interfax uviedol, že kroky USA a ich spojencov sú čoraz provokatívnejšie, a opísal ich ako „balansovanie na hrane vojny“.

Podľa jeho slov rozmiestnenie jednotiek NATO v blízkosti Ruska – v regiónoch Baltského mora a Čierneho mora – narušuje hlavné bezpečnostné záujmy Ruska a „nikto by nemal podceňovať odhodlanie Moskvy pri ochrane svojich národných bezpečnostných záujmov“.

Čo požaduje Moskva?

(viac…)
Najnovšie autorské články