Politická kariéra britského premiéra Borisa Johnsona je na infúziách. Vždy, keď sa zdá, že to už nemôže byť horšie, tak nastane ďalší pád. Minulý týždeň nastali dve takéto katastrofy. Najskôr vo štvrtok konzervatívci prehrali doplňovacie voľby v okrsku Severný Shropshire, kde dominovali takmer 200 rokov. V sobotu ohlásil svoju ministerskú rezignáciu lord David Frost, ktorý viedol brexitové rokovania za Britániu a teraz mal za úlohu vyrokovať nedoriešené problémy. Lorda Frosta považujú brexitári za hrdinu, jeho odchod signalizuje rýchlo sa znižujúcu podporu medzi ľuďmi, ktorí Johnsona dostali k moci. To, že britská tlač o konci premiéra už ani nepíše v zmysle, či k nemu dôjde, ale kedy, nie je preňho dobré znamenie.

Porážka v Shropshire je akýmsi ukončením trápenia, ktoré sa začalo na konci októbra. Vtedy na konzervatívneho poslanca Owena Patersona prasklo, že porušil pravidlá lobingu. Patersonovi hrozila dočasná suspendácia z parlamentu. Johnson sa ho pokúsil zachrániť zmenou pravidiel, čo škandál iba znásobilo. Nakoniec Paterson radšej rezignoval sám, čím sa uvoľnil okrsok Severný Shropshire.

Čo spôsobila séria premiérových pohrôm

Patersonov škandál odštartoval preverovanie toryovcov. Výsledkom bolo niekoľko menších afér ohľadne poslaneckého lobingu. Potom denník Daily Mirror zistil, že minulý rok, v čase najhlbšieho lockdownu, prebiehala v premiérovom sídle v čísle 10 vianočná párty, sám Johnson sa na nej nezúčastnil. Po Londýne kolujú fámy o ďalších vianočných oslavách, niektoré sa potvrdili, iné nie.

(viac…)
Najnovšie autorské články