Aktuálne počty pacientov s ochorením COVID-19 v nemocniciach klesajú, preto je namieste uvoľňovanie opatrení, prípadne dokonca návrat ku covid automatu, myslí si predseda SaS Richard Sulík.

Ak sa v dôsledku nástupu nového variantu koronavírusu omikronu začne situácia zhoršovať, vláda je schopná na to flexibilne a rýchlo reagovať. V diskusii na TASR TV to povedal minister hospodárstva Richard Sulík.

„Zatiaľ by som paniku nerobil. Cez Vianoce sa všetko trochu upokojí a keď budeme mať reálne čísla, vláda bude konať,“ konštatoval. Pandemická situácia sa podľa neho rýchlo mení a ťažko sa dajú plánovať presné kroky na dlhý čas vopred. „Čo vieme robiť, je prijímať opatrenia v závislosti od vývoja situácie, a to robíme,“ povedal Sulík.

Zatiaľ podľa neho vieme, že omikron je vysoko nákazlivý, nie sú však k dispozícii dáta o tom, aký podiel z nakazených reálne končí v nemocniciach. „Problém totiž nie je ani tak v počte nakazených ako v počte hospitalizovaných. Približne pri 3 500 hospitalizovaných je dosiahnutá kapacita zdravotníckeho systému a ak by to malo ďalej stúpať, už by museli byť vo významnej miere obmedzované štandardné operácie,“ konštatuje Sulík.

Iný názor má premiér Heger, ktorý povedal, že bez ohľadu na lepší vývoj sa opatrenia do 9. januára meniť nebudú. „Som rád, že nám počty pacientov klesli, ale stále máme naplnenosť nemocníc vysokú a zdravotníci si isto nestihli oddýchnuť. Ani minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský nechce aspoň do 9. januára meniť pravidlá, tak ako sme sa pôvodne dohodli,“ uviedol Heger. Venovali sme tomu samostatný text.

Sulík sa vyjadril aj rozdávaniu odmien pre starších ľudí. „Vie sa, že tretia dávka vakcíny chráni pred omikronom na 75 percent. Takže, kto sa chce chrániť, môže využiť možnosť tretej dávky. Tú výrazne podporujeme tými prémiami 200, respektíve 300 eur pre seniorov nad 60 rokov,“ upozorňuje. Dodáva, že priame platby seniorom vo výške 200 a 300 eur považuje za lepšie riešenie ako pôvodný návrh 500-eurových poukážok na gastroslužby, ale ani s touto formou finančnej motivácie nie je úplne stotožnený. „Na mňa to pôsobí trochu čudne. Ľudia by mali chcieť byť očkovaní, lebo si chcú chrániť zdravie,“ povedal Sulík.

Pomôžme gastrosektoru a vráťme sa ku covid automatu

Gastrosektoru by podľa Sulíka viac pomohlo zníženie DPH na päť percent, prípadne schválenie odškodňovacieho zákona, ako poukážky od seniorov. Dodal, že rezort hospodárstva od piatka 17. decembra opätovne spúšťa preplácanie časti nájmov za povinne zatvorené prevádzky. „Čakali sme chvíľu na schému z Európskej komisie, ale vo štvrtok prišla a v piatok sme spustili nájmy,“ povedal Sulík.

Pripomenul, že aktuálne sa podarilo znovu otvoriť obchody aj služby a privítal by, ak by sa od celoštátnych opatrení opäť prešlo k regionálnym. „Na vláde bolo jasne povedané, že keď počty hospitalizovaných presiahnu 3 200, tak sa z covid automatu prechádza na celoštátne opatrenia. Dnes sa už vraciame a sme pri 3 000 pacientoch v nemocniciach. Podľa mňa by sme mali urýchlene prejsť na covid automat,“ vyhlásil Sulík.

Predseda Národnej rady a líder koaličného hnutia Sme rodina Boris Kollár sa stotožňuje so Sulíkovým návrhom, aby sa teraz otvorili gastroprevádzky. Kollár to vyhlásil v nedeľnej diskusnej relácii O päť minút 12 na RTVS s tým, že Sulíka pôjde podporiť aj na najbližšie rokovanie vlády.

„Som taktiež za to, keďže sa nám krivka zlomila a počet hospitalizovaných s ochorením COVID-19 klesá. Avšak v prípade, že na Slovensku udrie variant omikron, budeme sa musieť k tomu zodpovedne postaviť,“ povedal Kollár.

Na mieste Sme rodina by som v koalícii nebol, hovorí Sulík

Slobodu a solidaritu považuje za jeden z najvýraznejších motorov vládnych reforiem, zakotvených v programovom vyhlásení vlády. Naopak, schválenie zdravotníckej reformy a reformy národných parkov bez hlasov hnutia Sme rodina považuje za signál, že sa toto hnutie s reformami stotožniť nevie.

„Ja by som na mieste Sme rodina nebol v takej koalícii, v ktorej som proti zásadným reformám,“ povedal Sulík s tým, že jeho strana by podporovala vládu Eduarda Hegera (OĽaNO) aj vtedy, ak by bola v parlamente len v mierne väčšinovom, prípadne dokonca menšinovom postavení.

(tasr, est)

Najnovšie autorské články