Šéf novej českej vlády by mal na Slovensko prísť už začiatkom januára. Povedal to po prvom zasadnutí kabinetu, ktorý si popri krotení pandémie stanovil ako naliehavé priority opatrenia proti rastúcej inflácii a vysokým cenám energií.

"Moja prvá zahraničná cesta – a nič iné mi ani nenapadlo – bude na Slovensko,“ ohlásil po prvom zasadaní vlády jej predseda Petr Fiala. Cesta sa podľa neho už pripravuje a predpokladá, že sa uskutoční začiatkom januára. „Myslím si, že Slovensko je jasná voľba, nielen pre historické spojenie oboch našich krajín, ale, samozrejme, aj preto, že naše krajiny majú mimoriadne priateľské vzťahy a spoločné záujmy," povedal Fiala.

Návšteve Fialu bude predchádzať prvá pracovná zahraničná cesta nového českého ministra zahraničných vecí Jana Lipavského. Na Slovensko príde už v pondelok 20. decembra. Tunajšie ministerstvo zahraničných vecí oznámilo, že slovenský rezortný partner Ivan Korčok prerokuje s českým partnerom aktuálne otázky dvojstrannej a regionálnej spolupráce. Predmetom stretnutia bude aj medzinárodno-bezpečnostná situácia vrátane situácie na Ukrajine, na bielorusko-poľských hraniciach či západnom Balkáne.

(viac…)
Najnovšie autorské články