Friedrich Merz je právnik, ktorý počas dlhých rokov mimo politiky zarábal ako lobista a v službách finančnej oligarchie, naposledy ako predseda dozornej rady nemeckej pobočky spoločnosti BlackRock, najväčšieho správcu finančných aktív na svete.

Členovia nemeckej opozičnej strany CDU podporili kandidatúru Friedricha Merza na post nového šéfa strany. Merz vo vnútrostraníckom hlasovaní zvíťazil s veľkým náskokom pred ďalšími dvoma kandidátmi. Nový predseda CDU, ktorý vo funkcii nahradí Armina Lascheta, bude oficiálne zvolený až na januárovom zjazde.

Do hlasovania prostredníctvom internetu alebo poštou sa zapojili zhruba dve tretiny zo 400 000 členov Únie. Spomedzi nich 62,1 percenta podporilo Merza, bývalého šéfa frakcie CDU v Spolkovom sneme a niekdajšieho oponenta Angely Merkelovej.

Ďaleko za ním skončil s necelými 26 percentami predseda zahraničného výboru Bundestagu Norbert Röttgen. Najmenej členov CDU (12,1 percenta) podporilo Helgeho Brauna, ktorý donedávna pôsobil ako šéf úradu bývalej kancelárky Angely Merkelovej.

Ak by žiaden z trojice kandidátov nezískal viac než 50-percentnú podporu, nasledovalo by druhé kolo hlasovania. Členovia strany mohli o predsedovi CDU hlasovať vôbec po prvý raz.

Nového lídra oficiálne zvolí až 1001 delegátov virtuálneho zjazdu CDU, ktorý sa uskutoční 21. a 22. januára v Hannoveri. Zvolenie Merza by však malo byť už len formalitou.

Kto je Merz

Právnik a podnikateľ Friedrich Merz (66) je ekonomický liberál, na rozdiel od Merkelovej odmietal multikulturalizmus, o post predsedu Únie sa uchádzal už tretí raz. Podporu má prevažne medzi – ak to slovo možno použiť – konzervatívnejšie a pravicovo orientovanými členmi strany. Pozorovatelia predpokladajú, že Merz posunie stredopravicovú Úniu viac doprava. Zrejme ale najviac v ekonomickom zmysle slova, návrat ku kresťanskej demokracii očakávať nemožno.

Martin Leidenfrost Merza pred časom charakterizoval takto:

Milionár, ktorý sa preriekol

Friedrich Merz má už 65 rokov a rozhodne nie je považovaný za slušáka. Právnik, ktorý počas dlhých rokov mimo politiky zarábal ako lobista a v službách finančnej oligarchie, naposledy ako predseda dozornej rady nemeckej pobočky spoločnosti BlackRock – najväčšieho správcu finančných aktív na svete. Bez pochýb je milionár a vlastní súkromné lietadlo – už len tým predstavuje pre Zelených a mnohých zozelenelých kresťanských demokratov červené súkno.

Hoci ho nič nespája s konzervativizmom trumpovského razenia, pôsobí v nemeckých reáliách ako enfant terrible. Nejaké tvrdé jadro v strane, napríklad mládežnícky zväz, ho vášnivo podporuje, široká verejnosť mu nemôže prísť na meno.

(viac…)
Najnovšie autorské články