„Ra Ra Rasputin / Lover of the Russian Queen“ (Ra Ra Rasputin / Milenec ruskej kráľovnej), spievajú tí najvýznamnejší historici cárskeho Ruska, teda popová skupina Boney M. Podivín, svätý muž a priateľ cárskej rodiny Grigorij Rasputin tak dostal tú najvyššiu poctu, jeho životný príbeh bol zvečnený za tónov svižného eurodiska.

Tento mesiac, 30. decembra podľa gregoriánskeho kalendára, 17. decembra podľa juliánskeho, uplynie 105 rokov od jeho zavraždenia. Už samotný spôsob jeho smrti vošiel do legiend. Jeden z jeho vrahov, knieža Felix Jusupov, ho pozval do svojho paláca. Tam vraj Rasputin zjedol tanier koláčov posypaných kyanidom, bez akéhokoľvek účinku. Potom vypil tri poháre otráveného vína. Keď sa ani vtedy nedostavil žiadny výsledok, Jusupov ho zastrelil.

Vrahovia potom odišli k Rasputinovi, jeden z nich v jeho kabáte a klobúku, aby to vyzeralo, že sa vrátil domov. Po návrate do Jusupovho paláca však Rasputin ožil a zaútočil na nich. Začal naháňať Jusupova po paláci, ten utiekol na dvor, kde Rasputina strelil Vladimir Puriškevič, ďalší z konšpirátorov.

Rasputin skolaboval a jeho telo hodili vrahovia do Nevy. Vraj sa pod ľadom znovu prebral a škrabal sa naň. Je však veľmi pravdepodobné, že celé je to vymyslené, rovnako ako väčšina historických faktov od Boney M.

Najslávnejší popis Rasputinovej smrti totiž pochádza od jeho vraha, kniežaťa Jusupova. Tomu sa podarilo uniknúť akémukoľvek trestu, mal totiž za manželku Irinu Romanovnu, neter cára Mikuláša II. Po boľševickom prevrate odišiel do Francúzska. V roku 1927 vydal svoje pamäti, v češtine vyšli o rok neskôr pod názvom Koniec Rasputinov. V roku 1954 ešte vyšla revidovaná verzia. Ide o alibistickú obhajobu jeho činov, navyše ich najskôr nenapísal on sám, všeobecne sa predpokladá, že mal ghostwritera.

Vražda podľa Dostojevského

Jusupovov popis Rasputinovej vraždy sa zdá byť inšpirovaný obdobnou scénou z Dostojevského novely Domáca. Niektorí historici dokonca usudzujú, že Jusupov mohol nájsť predobraz v hororoch vznikajúceho Hollywoodu.

Jediné isté svedectvo je lekára Dimitrija Kosorotova, ktorý robil Rasputinovu pitvu. Ten vypovedal, že Rasputin mal tri strelné zranenia a potom mnoho ďalších poranení, ktoré však utrpel až posmrtne. Rasputinova dcéra Maria tvrdila, že jej otec nebol na sladké a nikdy by ponúknuté koláče nezjedol.

Ďalší z vrahov, doktor Stanislav Lazovert, neskôr tvrdil, že sa v ňom pohlo svedomie a vymenil kyanid za neškodný prášok. Experti sa isto-iste zhodujú na tom, že je nemožné, aby Rasputin bez akýchkoľvek následkov prežil otravu kyanidom. Kóma a smrť po jeho konzumácii nastupuje do niekoľkých minút.

Ak je Rasputinova smrť iba legenda vyfabrikovaná Jusupovom, čo ďalšie rozprávky o Rasputinovi? O orgiách, ktoré organizoval v Zimnom paláci? O pomere s cárovnou Alexandrou? O nezvyčajne tvarovanom penise? O jeho až démonickej kontrole cárskej rodiny a manipulácii ruskej politiky? Väčšinou ide o prifúknuté báchorky až o výmysly.

(viac…)
Najnovšie autorské články