Zdá sa, že vianočné dohody majú na Slovensku stále popularitu. Otázka je, čo si od historickej paralely sľubujú politici, čo ju podpísali pred pár dňami.

Alojz Hlina a Tomáš Drucker podpísali tento týždeň vianočnú dohodu. Aspoň tak to nazvali. Niekdajší šéf KDH a súčasný predseda strany Dobrá voľba chcú prísť s novým subjektom, ktorý by mal vytvoriť alternatívu voči súčasnej vládnej koalícii i parlamentnej opozícii.

Čo viedlo Hlinu a Druckera k tomu, že pobrataniu dali takýto prívlastok? Asi sa nechali inšpirovať minulosťou. V histórii Slovenska sme už vianočnú dohodu zažili, pochádza z čias prvej Slovenskej republiky z roku 1943. Do jedného bloku, čo bude vystupovať proti jednofarebnej vláde Hlinkovej slovenskej ľudovej strany, sa vtedy spájali komunisti a predstavitelia občianskeho odboja, kde išlo prevažne o bývalých agrárnikov.

Bolo to v zlomovom roku 1943, keď sa otáčala karta a Hitler začal prehrávať druhú svetovú vojnu. Proti Tisovmu režimu, závislému na Hitlerovi, sa na Slovensku spájala ilegálna opozícia. Pôsobila tajne, lebo okrem ľudákov a reprezentantov miestnych Maďarov a Nemcov vtedy neboli povolené žiadne iné strany. Keďže iní sa neorganizovali, komunisti a občiansky odboj, z ktorého neskôr vznikla Demokratická strana, predstavovali celú vtedajšiu opozíciu.

Napokon tieto dve strany sa po zániku samostatného štátu a páde režimu stali po vojne jedinými dvoma legálnymi. Cesta k vláde však bola pre komunistov a demokratov ešte dlhá. Možno vtedy ani nesnívali, že sa im o jeden a pol roka podarí ovládnuť celé politické spektrum.

Zlomový rok 1943

Druhá svetová vojna zúrila už štyri roky. Práve rok 1943 bol zlomový. V zahraničí i doma. V lete utrpela nemecká armáda rozhodujúcu porážku pri ruskom Kursku. Od tohto momentu stratil wehrmacht schopnosť intenzívne útočiť a už len ustupoval. Spojenci sa vylodili na Sicílii a talianska vláda kapitulovala. Nemci museli presunúť časť síl na Apeninský polostrov. Briti a Američania spustili kobercové nálety na nemecké mestá a zabíjali po desaťtisícoch už aj civilistov. To ovplyvnilo nálady na Slovensku.

Slovenský režim bol spätý s Nemeckom, váhaví ľudia už rozmýšľali, čo bude po prehranej vojne. Na otvorené vystúpenie proti Hitlerovi nik nemyslel. Ak by sa také niečo stalo, Nemecko mohlo malé Slovensko hravo obsadiť. Pritom v republike sa pomery uvoľňovali.

V roku 1943 sa Červená armáda pohla smerom na západ. Foto: Wikipédia

Bolo to cítiť v ochabnutí potierania protištátnej činnosti, kam sa zaraďovali hlavne komunisti. Vyskytovali sa prípady, keď obvinených štátni zástupcovia prepúšťali z vyšetrovacej väzby ešte pred súdnym konaním. Podmienky väznenia boli pre viacerých komunistických prominentov mierne. Keď na jeseň 1943 napríklad prepustili z väzenia opozičného predstaviteľa Antona Rašlu, nazval ho priateľským kriminálom.

(viac…)
Najnovšie autorské články